Osmnáctiměsíční dítě v pátek uhořelo v plamenech obytného domu nedaleko města Nábulus na okupovaném Západním břehu Jordánu. Z činu, který odsoudili izraelští vládní politici i opozice jako nepřípustný teroristický čin, jsou podezřelí obyvatelé nedaleké židovské osady. Armáda je v pohotovosti a vyslala do oblasti podle izraelského tisku několik tisíc vojáků z obav před palestinskými protesty.

Palestinské radikální hnutí Hamas vyhlásilo den zloby a oznámilo, že od této chvíle je legitimním cílem jakýkoli Izraelec. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás řekl, že se Izrael bude za tento nový zločin odpovídat před Mezinárodním trestním soudem (ICC). 

Žháři v noci na pátek zapálili dva domy ve vesnici Kfar Duma a zanechali na nich nápisy svědčící o tom, že šlo o akt pomsty. V jednom domě byla čtyřčlenná rodina. Osmnáctiměsíční Alí Davábša uhořel a rodiče spolu s dalším čtyřletým chlapcem utrpěli popáleniny na 70 až 90 procentech těla. Matka je podle BBC v kritickém stavu. Sousední dům byl sice poškozen, ale byl prázdný. Podle izraelské policie jde o nejvážnější incident od loňska, kdy byl upálen palestinský chlapec odvetou za smrt tří unesených a zavražděných Izraelců.

Izraelští politici jsou brutalitou útoku šokováni. "Je to teroristický útok, jsem v šoku. Izrael zaujímá vůči terorismu nejtvrdší postoj, ať je pachatelem kdokoli," prohlásil premiér Benjamin Netanjahu. Poté, co navštívil v nemocnici staršího bratra uhořelého chlapce předseda vlády uvedl, že telefonicky hovořil s Abbásem a slíbil mu, že izraelské úřady útočníky najdou a postaví před soud.

Ministr obrany Moše Jaalon řekl, že Izrael "nemůže tolerovat teroristický čin a odsuzuje ho". Armáda i policie podle něj pátrají po vinících. Vůdce opozice Jicchak Herzog prohlásil, že šlo o "nejhorší druh terorismu" a že by kvůli tomu měl být vyhlášen národní smutek. Ministr školství Naftali Bennett, který patří k velkým zastáncům osad, řekl, že jde o "šokující incident a vraždu". 

Palestinská samospráva připsala odpovědnost za útok izraelské vládě. "Kdyby netrvala na další výstavbě v osadách a nechránila osadníky, tento zločin by se nestal. Bude to další bod, který proti Izraeli vzneseme u Mezinárodního trestního soudu," reagovala na čin samospráva. Abbás čin označil za další "válečný zločin," za nějž Izrael půjde před ICC. "Okamžitě připravíme dokumentaci a předáme ji ICC," řekl Abbás s tím, že Izraelci páchají válečné zločiny a zločiny proti lidskosti každý den. Palestinská policie rozmístila policisty k mešitám, ale její zástupce řekl, že policisté nebudou moci zabránit protestům, k nimž vyzývá Hamas.

Diplomacie Evropské unie vyzvala k určení odpovědnosti za útok a k využití právních prostředků. Izrael podle ní nesmí tolerovat násilí páchané osadníky. Incident jako "brutální teroristický čin" odsoudily také USA. Zároveň vyzvaly Palestince i Izraelce, aby zachovali klid a vyhnuli se stupňování násilí. 

Armáda vyslala na Západní břeh čtyři prapory, dvě pěší brigády předčasně ukončily výcvik a vrátily se na své základny, aby byly k dispozici. "Musíme se připravit na incidenty, které se mohou odehrát na Chrámové hoře. Spolupracujeme s palestinskou bezpečností, abychom situaci zklidnili," řekl armádní mluvčí Moti Amoz. Incidenty se čekají na jeruzalémské Chrámové hoře, kam budou v pátek směřovat k modlitbám tisíce palestinských muslimů.

Podle palestinských představitelů z Dumy atentát spáchali židovští osadníci. V jednom z domů rozbili okno a hodili dovnitř zápalné bomby, které rychle zažehly požár. Jeden obyvatel vesnice řekl, že viděl z místa prchat čtyři osadníky a že se několik obyvatel vesnice snažilo je chytit. Útočníci prý utekli do osady Maale Efraim.