V Rusku se schyluje ke vzniku státní mediální skupiny, jejímž cílem by měla být propagace vlasteneckých umělcpú a posílení státní ideologie.

Informoval o tom ekonomický deník Vedomosti s odkazem na dopis, který Vladimiru Putinovi vloni v říjnu zaslali Vladimir Kiselev, šéf takzvaného Fondu federace, a Olga Plaksinová, předsedkyně správní rady mediální skupiny RMG. Ti chtějí založit společnost, která by byla "inkubátorem místních hvězd" a dohlédla by na to, aby umělci propagovali "správné" ideologické názory.

Podle Vedomosti Putin celou záležitost svěřil do rukou prvního zástupce šéfa prezidentské administrativy Vjačeslava Volodina. Vznik inkubátoru tento týden připustil také náměstek ministra komunikace Alexej Volin.

Podle deníku Moscow Times ruské ministerstvo financí na vznik inkubátoru vyčlení zhruba 2 miliardy rublů.

Kiselev a Plaksinová v dopisu argumentují, že vzhledem k současným vztahům mezi Ruskem a Západem je nutné propagovat nikoliv západní, nýbrž místní umělce – a dohlédnout na to, aby v občanech zvyšovali pocit vlastenectví.

Podle mluvčího ministra komunikace Volina problém představuje právě to, že čtyři z hudebních kanálů patřících RMG nyní hrají převážně západní hudbu. "Chceme, aby hrály ruské umělce," uvedl Volin, proč by mediální skupina měla vzniknout.

Na provozu inkubátoru by se kromě pěti rozhlasových a jedné televizní stanice měla podílet i státní koncertní agentura Goskoncert, která fungovala již za dob Sovětského svazu a nyní spadá pod ruské ministerstvo kultury. Goskoncert se dlouhodobě potýká se špatnými hospodářskými výsledky, za rok 2013 prodělal miliony rublů.

Minulý měsíc přesto oznámil, že od společnosti IFD-Kapital koupí 78 procentní podíl právě v RMG, což by byl první krok pro vznik mediální skupiny.

Právě proti tomu se ale podle deníku Kommersant nyní staví některé osobnosti ruského hudebního průmyslu. Vládu prý varovaly, že pokud by státní skupina skutečně vznikla, nebudou ochotni s ní spolupracovat.

Vlastenectví je v ruské kultuře stále výrazněji cítit od loňské anexe Krymu. Na protest proti ní koncerty v Rusku zrušili někteří západní umělci, například písničkář Mark Knopfler či kapela The Black Keys.

Výrazně se také zhoršily vztahy mezi ukrajinskými a ruskými umělci, z nichž někteří odmítají ve "znepřátelené" zemi vystupovat a jiní bývají kritizováni, pokud tak učiní.

Ruské úřady i členové vlády včetně ministra kultury Vladimíra Medinského od anexe opakovaně volají po tom, aby oficiální kultura stále víc propagovala vlastenecké hodnoty. A ti, kteří tak nečiní, se dostávají do problémů – například nezávislé divadlo Teatr.doc v Moskvě vloni dvakrát přišlo o sídlo, když mu nebyla prodloužena nájemní slova. Podle Moscow Times se tak stalo kvůli tlaku ze strany vlády.

Iniciátor nyní zamýšlené mediální skupiny Vladimir Kiselev v dobách Sovětského svazu bubnoval v rockové skupině Zemljaně a dlouho patří k přátelům Vladimira Putina. Výrazně na sebe upozornil v roce 2010, kdy se svým Fondem federace zorganizoval charitativní koncert, na nějž dorazily například hollywoodské hvězdy Sharon Stoneová, Kevin Costner či Monica Belluci a kde Putin před kamerami zpíval hit Fatsa Domina zvaný Blueberry Hill.

Kiselev ale médiím následně nedokázal vysvětlit, kde na zorganizování akce a honoráře pro hosty sehnal peníze.

Mediální skupina RMG každý den osloví zhruba 16,7 milionu posluchačů. Je provozovatelem největší komerční stanice Russkoje Radio či hudebního televizního kanálu Ru.TV.