Produkce masa v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně klesla o 0,7 procenta, nákup mléka naopak o 4,7 procenta stoupl. Údaje ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců proti loňsku většinou klesly, pouze u jatečného skotu byly vyšší. U mléka a jatečných prasat se ceny propadly o více než desetinu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Propad je poměrně kritický pro chov prasat, ale musím říct, že problémy jsou v celé Evropě," řekl ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jan Stibal. Podle něj jde hlavně o důsledky ruského embarga, kvůli kterému se nemůže maso dovážet na Východ." Do Ruska mířilo každoročně 800 až 900 tisíc tun," dodal.

Loni výroba masa za celý rok vzrostla po 11 letech poklesu o 0,8 procenta. V prvním čtvrtletí letošního roku také stoupla, a to o 1,1 procenta. Na nynějším obratu k poklesu na 113 701 tun se podepsal hlavně propad produkce vepřového, která se ve druhém čtvrtletí meziročně snížila o 4,4 procenta na 57 959 tun. Výroba hovězího a telecího naopak stoupla o 3,5 procenta na 16 738 tun a produkce drůbežího vzrostla o 3,6 procenta na 38 960 tun.

Výrazný pokles proti loňsku zaznamenala výroba skopového a kozího masa, a to o téměř polovinu. Produkce tohoto masa je ale výrazně nižší než u ostatních kategorií. Ve čtvrtletí činila produkce skopového a kozího 33 tun.

Mlékárny nakoupily od tuzemských producentů zhruba 627,95 milionu litrů mléka, což bylo meziročně o 4,7 procenta více. Ceny zemědělských výrobců mléka ale meziročně klesly o 16,6 procenta. Výrobci prodávali mléko jakostní třídy Q, pod kterou spadá většina produkce, za průměrnou cenu 8,15 koruny za litr.

Propad cen mléka se nyní řeší na národní i evropské úrovni. Například Agrární komora ČR uvedla, že zvažuje kroky proti obchodním řetězcům, které prý dostatečně nereflektují situaci na trhu a tlačí na snižování výkupní ceny. Výrobci tak podle vyjádření zemědělského svazu prodávají své produkty pod nákladovou cenou. Na vině je také ruské embargo, ale i zrušení mléčných kvót. V září by měla jednat o propadech cen rada zemědělských ministrů EU. Státy V4 požadují zvýšení intervenčních cen při nákupu mléka a mléčných výrobků či podporu exportu do třetích zemí.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Ceny zemědělských výrobců se snížily také u některých jatečných zvířat. U jatečných kuřat meziročně klesly o 0,2 procenta a jatečných prasat o 12,6 procenta. Cena jatečných kuřat v první třídě jakosti byla 23,70 koruny za kilo živé hmotnosti a u prasat 28,69 koruny za kilo živého zvířete a 36,87 koruny za kilo jatečné hmotnosti. Zvýšily se naopak ceny u jatečného skotu, a to o tři procenta. Průměrná cena jatečných býků byla 47,45 koruny za kilo živého zvířete a 86,36 koruny u poraženého a zpracovaného zvířete.

Chováno bylo v České republice na začátku druhého čtvrtletí podle statistiků zhruba 1,41 milionu kusů skotu, meziročně o 2,4 procenta více. Také u drůbeže počty oproti loňsku vzrostly, a to o 4,9 procenta na 22,51 milionu kusů. Stavy prasat se naopak snížily o 3,6 procenta na 1,56 milionu kusů.

Bilance zahraničního obchodu s živými zvířaty byla podle předběžných výsledků za období od března do května pro Česko kladná, převažoval tedy vývoz do ciziny nad dovozem. U skotu činila bilance 15 573 tun, u prasat 5934 tun a u drůbeže 9955 tun. V zahraničním obchodě s mlékem a mléčnými výrobky také vývoz převyšoval dovoz - o 197 362 tun. Naproti tomu u masa vykázal zahraniční obchod zápornou bilanci - minus 4101 tun u hovězího, minus 54 230 tun u vepřového a minus 78 795 tun u drůbežího. Schodek se podle statistiků u všech tří druhů masa prohloubil.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru