Sobotkova vláda rozdala úředníkům na odměnách za první pololetí téměř 220 milionů korun, to je o 55 milionů více než za stejné období loni. Ve srovnání s druhým pololetím 2014 je však objem odměn asi o deset milionů nižší, informuje Český rozhlas. Nejvíce peněz vydalo ministerstvo vnitra - přes 41 milionů. Naopak třeba ministerstvo školství nedalo zaměstnancům na prémiích nic.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ze 14 ministerstev a úřadu vlády vzrostl objem odměn oproti loňskému prvnímu pololetí na 11 vládních institucích. Skoro trojnásobně se například oproti první polovině loňského roku zvedly odměny na ministerstvu dopravy - ze 3,3 na 10,1 milionu. Meziročně stoupla výše prémií také na ministerstvu zemědělství, kde před rokem činily dohromady 22,5 milionu a letos 26,4 milionu korun.

Jednu z nejštědřejších odměn dostal podle Radiožurnálu právě jeden z náměstků na zemědělství, a to ve výši 312 000 korun. "Jestliže tady mám lidi, kteří svojí činností například dokážou uspořit přes 200 milionů korun za rok při tom, že služba, kterou nakupujeme, je stále stejná, tak v privátní sféře by tento člověk dostal řádově daleko vyšší odměny, než jsem udělil já," řekl rozhlasu ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Výši odměn hájil i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). "Můj resort, a to si můžete ověřit, se propracoval na resort, který nejlépe čerpá evropské fondy, a já jsem musel ty lidi namotivovat, aby tomu tak bylo. To není jednoduché, a já myslím, že je to investice, která se vyplatí," řekl Radiožurnálu.

Úřad vlády vyplatil za první letošní půlrok svým zaměstnancům mimořádné odměny dohromady přes 19 milionů korun. V tiskové zprávě o tom v úterý informoval mluvčí vlády Martin Ayrer. Podle něho byly loni za stejné období odměny o sedm milionů korun vyšší, ale o šesti milionech z této částky rozhodl ještě předchozí úřednický kabinet Jiřího Rusnoka v rámci navýšení mzdových prostředků ministerstvem financí.

VlA da rozdala na odmA nA ch 220 milionLZ o 65 vA ce neLl loni

Zdroj: Český rozhlas

Související