Včera jízdní řády, dnes počasí. Stále to samé. Stát není schopen bez soudní hrozby dosáhnout kopernikánského obratu v hlavách úředníků, že některá data má moderní stát v 21. století poskytnout co nejširší veřejnosti, aby je firmy i jednotlivci mohli nabídnout k obecnému prospěchu v uživatelsky co nejpřívětivější podobě. Soudní spor o meteorologická data bude mít nejspíše podobný průběh jako letitý spor o jízdní řády, který se táhl od roku 2001. Pozdním, ale potěšujícím výsledkem je, že stát si nesmí syslit data pro sebe, respektive je prodávat jen jednomu komerčnímu subjektu. Vedle Idosu patřícího Mafře je tak možné spojení plánovat od května i v Mapách Seznamu. Jedna vyhraná bitva ale v české krajině slouží jen k nadechnutí před dalším bojem. Datová zabetonovanost českého státu je stále extrémní.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru