Aktualizace systému Windows 10 budou povinné, tedy automatické a bez možnosti vypnutí. Vyplývá to z nové verze licenční úmluvy EULA, jež je součástí finálního sestavení Windows 10. Změna je navíc viditelná přímo v nastavení systému – možnost nepřijímat aktualizace nebo odložit jejich instalaci „na neurčito“ zmizela. Jako první o nové politice Microsoftu informoval web The Register.

Souhlas s povinnou instalací je součástí licenční smlouvy EULA, kterou většina uživatelů ke své škodě bezmyšlenkovitě a bez přečtení odklikne při instalaci systému. V bodu 6 Microsoft píše (přeloženo, oficiální česká verze zatím není k dispozici):

Software pravidelně kontroluje aktualizace systému a aplikací a stahuje a instaluje je za vás. Tyto aktualizace můžete získat pouze od Microsoftu nebo autorizovaných zdrojů a Microsoft může vyžadovat aktualizaci systému, aby vám tyto aktualizace mohl poskytnout. Odsouhlasením této dohody souhlasíte s přijímáním těchto druhů automatických aktualizací bez jakéhokoliv dalšího upozornění.

Výhody jsou zřejmé. Microsoft bude mít jistotu, že jsou systémy uživatelů chráněné nejnovějšími bezpečnostními záplatami, a bude moct pravidelně přidávat nové funkce. Hlavně bezpečnostní rizika jsou přitom velmi reálná – mnozí méně zkušení uživatelé přesto jakékoliv aktualizace odmítají nebo jim je rovnou vypínají administrátoři.

Problémem je, že odmítnutí aktualizace může mít dobrý důvod – například pokud nová verze způsobí nefunkčnost některé aplikace nebo ovladače. V takovém případě nabízí přinejmenším aktuální verze Windows Preview (Build 10240) možnost návratu k předchozímu sestavení.

V podstatě nulové možnosti odmítnutí a odložení aktualizace budou mít uživatelé ve verzi Home. Aby se zmiňovaným problémům vyhnuly firmy, dává jim Microsoft ve verzi Enterprise možnost instalovat pouze bezpečnostní aktualizace; vynechávat ostatní. Pokud se firmy přihlásí do programu Long Term Service Branch, budou aktualizovat jen jednou za 2–3 roky.

Volbu instalovat pouze bezpečnostní záplaty, i když omezenou jen „na několik měsíců“, nabízí i sestavení 10240 a bude zachována ve verzi Pro.

Aktualizace systému Windows 10


Největší problém, se kterým jsme se setkali v redakci my při testování nového systému, je vynucený restart, jenž po několika odloženích nejde dále oddálit ani zastavit. Ten může uživatele v nestřeženém okamžiku připravit o neuloženou práci a zdržet jej novým spouštěním systému i aplikací. Na podobné chování jsou ale zvyklí i uživatelé starších verzí.

Windows 10 se dostanou do prodeje 29. července. Na nejnovější verzi mohou zdarma upgradovat uživatelé Windows 7 a 8.1 – Microsoft jim bude nový systém postupně zpřístupňovat, pokud se zaregistrovali pomocí upozornění, jež se jim objevilo na ploše.