Po třech dlouhých jednáních dosáhla nová ministryně školství Kateřina Valachová svého. Na začátku vyjednávání s ministrem financí Andrejem Babišem říkala, že chce 4 miliardy navíc oproti návrhu, který předložil. Ve čtvrtek jí je Babiš přislíbil.

Navíc dostala 800 milionů pro vysoké školy, 250 milionů na udržitelnost vědeckých center nebo 1,5 miliardy na takzvané "zvýšené výkony", tedy nárůst počtu žáků na základních školách. Dalších 410 milionů poputuje na inkluzi, půl miliardy na sport a další peníze na snížení úvazku ředitelů mateřských škol, aby měli více času na řízení. Ministryně to řekla v pořadu DVTV.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Jeden a půl miliardy na navýšení počtu žáků v regionálním školství slíbil Babiš už dříve. "O tyto peníze jsem bojovala nejzuřivěji. Podařilo se mi prokázat, že ta čísla nejsou smyšlená a mají reálný základ," uvedla pro HN ministryně.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.