Když na podzim loňského roku prolétla médii informace, že Facebook a Apple nabízejí svým zaměstnankyním jako bonus takzvaný social freezing neboli zmrazení vajíček, a tím i možnost odložení odchodu na mateřskou, v Česku se ozvalo jen málo hlasů, které by prohlásily: není to ani zvrácenost, ani ideál pro všechny, ale je to další možnost.

Snažili jsme se tehdy najít českou podnikatelku či manažerku, která by o podobné proceduře uvažovala. Marně. Až se nám po pár měsících nečekaně ozvala Erika Luzsicza, úspěšná šéfka mediální firmy.

Kolik žen už prošlo ve Spojených státech procedurou, se zjistit nedá. Kliniky mlčí, jde o citlivé údaje. Jasné je jen to, že tenhle benefit nevymysleli firemní marketéři, ale že si o to talentované ženy řekly samy a firmy jim vyšly vstříc. Můžeme diskutovat o tom, zda by nebylo lépe, kdyby dotyčné společnosti nabídly ženám širší možnosti, jak budovat kariéru i s dítětem, třeba mentoring a pružnější úvazky. Zda to byl správný krok, ukáže čas.

Situaci u nás zkusila prozkoumat první dáma českého byznysu roku 2014 a šéfka HR ve společnosti NN Group Renata Mrázová. A zatím s nulovou odezvou. "Ptala jsem se na to několika žen, které jsou na začátku kariéry. Dotazované zájem neprojevily," tvrdí Mrázová, které se první dcera narodila ve dvaatřiceti a jež se momentálně s oběma dcerami a mužem stěhuje za prací do Nizozemska.

Připouští však, že se situace může změnit. "Pokud bych viděla, že mezi zaměstnankyněmi je o to velký zájem, začala bych o případném poskytnutí podobného benefitu uvažovat," dodává.

Podobně se na věc dívá i šéfka tuzemské pobočky kosmetické firmy Mary Kay Barbora Chuecos. "Zajímal by mě názor a případný zájem mých kolegyň. Kdyby se ukázalo, že to je vnímáno jako benefit, tak bychom o tom začali diskutovat," uvádí žena, které se syn narodil v 37 letech. Sama zažila, že ne vše se dá předem naplánovat, takže chápe, že někomu může vyhovovat nechat si vajíčka zmrazit.

A proč vlastně ne!

Jedna z nejvýše postavených Češek ve světě, senior partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs (dříve Squire Sanders) v Praze i v Chicagu a členka představenstva KBC Group Vladimira Papirnik, sice slyšela v Americe na tento firemní benefit kladné ohlasy, nicméně se nedomnívá, že to bude masová záležitost, jak to občas prezentují americká média.

"Dcera je teď ve věku, kdy uvažuje o rodině, a ani ona, ani její kamarádky si nemyslí, že tohle je nejlepší způsob, jak podporovat mladé ženy v jejich kariéře," píše z Chicaga Papirnik. Ona sama se rozhodla se svým mužem pro první dítě v devětadvaceti.

"Většina mých kolegyň měla první dítě okolo třicítky − věděly jsme, že nám tikají biologické hodiny. Naše kariéra a ambice je nemohly obelhat," vzpomíná matka tří dětí. Sama by tento benefit ve firmě aktivně neprosazovala, ale určitě by se mu ani nebránila.

Když se výrazných českých manažerek napřímo zeptáte, zda by na začátku své kariéry na podobnou nabídku od svého zaměstnavatele přikývly, rozdělí se na dva tábory.

Jedny říkají nikdy. Další − proč ne? Kladnou odpověď připustila v rozhovoru pro Respekt šéfka českého Googlu Tania le Moigne. A možná by se na začátku kariéry nezdráhala ani vedoucí partnerka poradenské firmy EY pro Česko a střední a jihovýchodní Evropy Magdalena Souček.

"Trend zmrazování vajíček se mi líbí, ale nejsem si jistá, zda by ženy uvítaly zařazení této nabídky mezi firemní benefity. Vnímám to jako soukromou věc," uvažuje jedna z nejvýznamnějších manažerek tuzemského byznysu.

Dcera se jí narodila ve 33 letech a sama se do práce vracela tři měsíce po porodu. "Musela jsem mít rodinné zázemí, pomoc doma a vše perfektně naplánované," vzpomíná.

Členka představenstva skupiny ČEZ Michaela Chaloupková, pracující maminka několikaměsíčního syna, je ještě razantnější.

"Rozhodně bych o tom uvažovala. Vítala bych jakoukoli možnost, která by zvýšila pravděpodobnost otěhotnění ve vyšším věku," říká.

Sama si první dítě pořídila v pětatřiceti, druhé o pět let později, ale nikdy nepřestala pracovat."Naštěstí mi to zaměstnavatel umožnil a také v rodině jsem měla obrovskou podporu," vysvětluje.

Chaloupkové připadá, že téma social freezingu se v Česku objevilo ještě příliš krátce. "Takže nevím, jaká by byla reakce žen na takovouto nabídku, ale dokážu si představit, že by firma mohla ženu podpořit formou benefitu."

Ne, je to proti přírodě

Šéfka firmy Sodexo Benefity Martina Grygar Březinová měla syna ve 37 letech, do práce se vracela na zkrácený úvazek v jeho třech měsících a na plný, když mu bylo devět měsíců. O možnosti nechat si zmrazit vajíčka by ale neuvažovala.

"Nijak to negarantuje, že dítě mít budete. Stejně jako v péči o zdraví, i tady je lepší řešit prevenci než následky. A tou prevencí myslím hlavně flexibilitu v práci," vysvětluje.

Ze stejného důvodu neplánuje, že by Sodexo podobný benefit nabídlo svým zaměstnankyním.

A najdou se rovněž ženy, které toto téma až popudí. "Upřímně se divím, že něco takového v USA nabízejí. Pak mohou nést následky spojené s případy, kdy u žen, které se do programu zapojily, skončila snaha otěhotnět nezdarem. Stejně jako když někdo vysoudí miliony za to, že se polil kávou z rychlého občerstvení, která byla překvapivě horká," kroutí hlavou bývalá členka představenstva Českého Aeroholdingu Marta Guthová.

"Někdo preferuje péči o děti a někdo kariéru. Každá varianta má své plusy a minusy," říká Guthová, které se syn narodil ve čtyřiceti.

Podobně smýšlí i šéfka Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková. "Vajíčka bych si zmrazit nenechala. Je to můj osobní názor, ale podobné metody plánování rodičovství mi přijdou nepřirozené," říká feministka, která si syna pořídila v devětadvaceti. Ženy, které takovou možnost využijí, ovšem neodsuzuje. Svým kolegyním by však podobný benefit nenabídla.

"Nabízíme všem možnost práce z domova, samozřejmostí jsou u nás zkrácené úvazky. Občas máme děti s sebou v práci. Zkrátka vytváříme prostředí, které je vůči rodičům vstřícné," říká Kavková.

Související