Neboli podle obecné češtiny: Proti gustu žádný dišputát. Tak lakonicky na svém Facebooku staronový rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek zhodnotil své uvedení do funkce. Místo aby převzal dekret od prezidenta republiky, jak se sluší a patří, dostal jej od ministryně školství Kateřiny Valachové. Jinak to nejde, prezident rektora nemá rád, a proto musí zaskakovat člen vlády. Jmenování tak připomínalo Princeznu koloběžku: bylo to tradiční i nebylo (Bek navlečen v těžkém rektorském rouchu, ministryně v civilním), v důstojném i nedůstojném prostředí (ministerstvo něco znamená, ale Hrad to není), s platností i bez ní (Bek samozřejmě rektorem je, ale právě potřesení prezidentskou pravicí dává aktu symbolickou platnost).

Jak dlouho ještě tato komedie bude trvat?

 

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru