Adam Krzanowski je z generace polských podnikatelů, která vůbec netušila, že může dosáhnout světových úspěchů, a která se stala základem současného žebříčku sta nejbohatších Poláků časopisu Forbes. Se svým bratrem Jerzym je aktuálně na 80. místě a z nenápadného třípatrového proskleného domu vedle jedné z krakovských rušných ulic řídí svoji firmu Nowy Styl Group, vyrábějící kancelářská křesla a další nábytek.

"Nábytek byl náhoda. Studoval jsem geodezii a měl jsem štěstí, že jsem dostal vízum do USA, kam jsem si odjel vydělat. A dostal jsem se do firmy, která vyráběla jednoduchá venkovní křesla do restaurací a tak," vysvětluje Krzanowski osudovou životní náhodu. 

V americké firmě se nejen rychle vypracoval na pravou ruku majitele a začal snít o vlastním podnikání, ale v New Yorku také potkal svoji budoucí manželku, taktéž studentku z Krakova. Od snu k rozhodnutí nebylo na počátku 90. let daleko. Po návratu přemluvil bratra a otce.

"V Polsku byl tehdy hlad po čemkoliv. Dneska už by to bylo mnohem obtížnější," popisuje začátky podnikání muž, z něhož na první pohled vyzařuje optimismus a vášeň pro firmu i obor, v němž podniká.

Dnešní Polsko považuje za zemi příznivou k podnikání. "Pracovní právo, daňový systém i cena pracovní síly jsou velmi dobré. Největší problém vidím v pomalém soudnictví," tvrdí Krzanowski.

Nowy Styl Group

Skromné začátky

Nowy Styl Group vznikla jako rodinná firma na výrobu křesel všeho druhu v roce 1992 po návratu Adama Krzanowského z USA, kde si chtěl původně jen trochu přivydělat. Ale naučil se tam vyrábět křesla a hlavně organizovat výrobu a prodej. Do začátku mu pomohl kapitálem i radou bývalý americký zaměstnavatel.

Rychlý rozlet

První zahraniční zakázku firma měla v roce 1996 a od té doby neustále expanduje. Soustřeďuje se už na dodávku komplexního vybavení kanceláří. Dodala i sedačky na stadiony fotbalového Eura v Polsku a mistrovství světa v JAR. Nyní vyrábí zhruba 8 milionů různých křesel a sedaček ročně, na celém světě zaměstnává 5700 lidí, do skupiny Nowy Styl Group patří 15 továren v Polsku, Německu, Rusku a na Ukrajině. Adam Krzanowski je ředitelem, bratr Jerzy ředitelem investic. Oba jsou spolumajiteli, firmu řídí v pětici s dalšími třemi najatými manažery.

Poslouchej klienty a nedělej chyby

Učili se metodou pokus-omyl. "Dělali jsme chyby, děláme je i dnes. Jestli mi něco vadí, tak to, když se z nich nepoučíme a opakujeme je," vysvětluje svůj základní přístup k řízení firmy. "Třeba první zahraniční dodávku z Francie nám celou vrátili jako nekvalitní."

Brzo zjistili, že si jedno z jejich křesel začali zákazníci objednávat víc než ostatní jako křeslo do ordinací nebo do konferenčních sálů. Tak objevili byznys s kancelářským nábytkem. "Byli jsme první ve střední Evropě, kdo něco takového začal dělat," říká Krzanowski.

Dnes už pro firmu pracují nejlepší světoví designéři a jejím cílem je orientovat se na komplexní dodávku pro velké klienty, kteří chtějí jeden týden zařídit kancelářskou budovu v Moskvě a druhý týden třeba v Česku.

Co je tedy nejnovější móda v kancelářském nábytku? "Barvy a materiály jsou otázkou chutí a vkusů zákazníků. Co je ale nejdůležitější, je ergonomie," říká Krzanowski. Jeho vlastní pracovní židle má opěradlo nezvykle rozdělené na dvě vertikální pohyblivé poloviny. "Je důležité, aby se člověk hýbal, i když sedí, může se různě vrtět, telefonovat, prostě nejnovější trendy ukazují pohyb i při sezení," názorně ukazuje na své pracovní židli.

"A důležité je, aby stůl bylo možné zvednout a pracovat i vestoje," přechází ke stolu, který lehce vyjíždí i s počítačem a malou hromádkou písemností nahoru. 

Ještě vášnivěji Adam Krzanowski hovoří o řízení firmy. Počátky se naučil v USA a od roku 2008 zapojili profesionální manažery. "Kdybychom firmu řídili jen jako majitelé, hrozí riziko, že sem nedostaneme ty nejlepší," vysvětluje Krzanowski.

Své tři děti, které kromě nejmladšího, devítiletého, studují také ekonomii a řízení, chce hlavně naučit, jak být dobrými majiteli.

Nad Němce se nepovyšujeme

Zajímavou kapitolou je nákup továren v Německu, kde má nyní Nowy Styl Group dvě firmy a údajně se řeší nákup další. Jaké to je, když polský majitel kupuje německou firmu?

"Nervozita byla. V případě Rohde & Grahl mi volal sám majitel, že má zdravotní potíže, a protože jsme se znali, tak mi řekl, že by chtěl, abychom tu firmu koupili. Vždycky přijdeme a snažíme se získat důvěru, pracovat s managementem, neukazovat, že jsme lepší či chytřejší. Všude jsou místní manažeři, my z vedení tam jezdíme spíš jako konzultanti," vysvětluje Krzanowski. Německé prodeje už na stagnujícím trhu loni vytáhli na 20procentní růst a letos jim rostou o 35 procent. 

I když Adam Krzanowski evidentně žije svojí firmou, svůj čas dělí kromě rodiny ještě mezi oblíbený tenis a v Polsku nezvyklého koníčka − vinici, kterou si založil vedle domu v Krakově. A později přikoupil i jednu v Maďarsku. "To je čistě pro potěchu, zábava," vysvětluje s tím, že poslední dobou experimentuje s výrobou šumivých vín.

V osmačtyřiceti se cítí ještě mladý na to, aby uvažoval o nástupnictví. "Máme před sebou ještě dvacet let a cíl stát se největší firmou v oboru v Evropě. Teď jsme na čtvrtém místě," říká Krzanowski.