Barvité historky o nekalých praktikách některých exekutorů přinesly řadu legislativních změn. Část z nich se týká manžela či manželky dlužníka, kteří mají od července daleko větší práva než dosud. Exekutor nyní musí přihlížet k úpravě společného jmění manželskou smlouvou, z exekuce je také například vyňata polovina peněz manžela dlužníka na bankovním účtu a penzijní připojištění.

Další novela, která by měla platit od září, má zajistit, aby dlužník nepřišel kvůli třicetitisícovému dluhu o dům, v němž trvale bydlí. Zpřesní se také průběh exekuce a seznam věcí, které nelze dlužníkovi zabavit. O exekuci musí být pořízen zvukově-obrazový záznam, a to i bez souhlasu dlužníka. Ani tyto změny ale podle exekutorů neodstraní některé nejasnosti, například pojmu obvyklá hodnota vybavení domácnosti. Mohou také zpomalit exekuce a snížit vymahatelnost dluhů.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru