Lidé si v pondělí nemohli vyzvedávat karty Opencard, zákaznické centrum ve Škodově paláci až do 15. hodiny nefungovalo. Příčinou výpadku byla pravděpodobně chyba v systému, řekl bez dalších podrobností mluvčí městské firmy Operátor Opencard Pavel Stöckl. Podle Martina Opatrného, mluvčího společnosti eMoneyServices (EMS), která vlastní práva k Opencard a projekt dříve spravovala, byla situace důsledkem chybějící technologické podpory. Výpadek v centru začal minulý týden v pátek dopoledne, kdy nefungovalo šest z osmi přepážek.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podobné problémy jako v pátek a v pondělí se minulý týden objevily už v úterý, ale vydávání karet bylo jen omezeno. V pondělí fungovalo jen přijímání nových žádostí. Podle Stöckla byla příčinou systémová chyba, podle EMS šlo o důsledek chybějící technické podpory.

"Praha nezajistila nezbytnou podporu Opencard a v důsledku toho dochází k různým technickým problémům," řekl Opatrný. Společnost podporu Opencard neposkytuje od ledna, protože na ni nemá uzavřenou smlouvu. Přesto nyní její zaměstnanci pracovali na obnově fungování zákaznického centra.

Opencard vlastní asi 1,2 milionu lidí a Prahu vyšla karta na více než miliardu korun. Kancelář v Jungmannově ulici je jediným místem, kde mohou cestující o Opencard zažádat a vyzvednout ji. On-line služby operátor neposkytuje. Stöckl již v pátek uvedl, že do konce roku by si mělo Opencard vyměnit zhruba 160 tisíc cestujících. O novou kartu ale podle mluvčího nakonec požádá jen zhruba 40 procent z nich, mnozí lidé dají přednost přednost papírovým kuponům.

Projekt Opencard, který pochází z éry primátora Pavla Béma (ODS), stál Prahu minimálně 1,35 miliardy korun. Elektronická karta měla mít původně mnoho funkcí, nakonec ale slouží jen především jako průkaz s předplatným pro MHD.

Projekt je spojen s problematickými smlouvami, několik úředníků kvůli Opencard již stanulo před soudem. Co bude s Opencard dál, zatím nikdo neřekl, město nyní hledá způsob, jak s kartou do budoucna naložit. Praha se o budoucnosti Opencard pře s vlastníkem práv k projektu, firmou eMoneyServices (EMS), situaci řeší soud i Úřad na ochranu hospodářské soutěže.

Související