Německo a Kuba ve čtvrtek uzavřely dvě dohody o užší politické, kulturní a hospodářské spolupráci. Se svým kubánským protějškem Brunem Rodríguezem je svým podpisem během oficiální návštěvy ostrova stvrdil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Berlín se tak zařadil po bok USA a Francie, které se snaží o zlepšení vztahů s Kubou.

Steinmeier navštívil Kubu jako vůbec první spolkový ministr zahraničí. Svou návštěvou chce prý ukončit "období odcizení". Nové dohody počítají s pravidelnými politickými konzultacemi i s větší kulturní spoluprací. V Havaně by se měl otevřít například Goethův institut, který šíří německou kulturu a jazyk ve světě. Dohoda prý obsahuje i klauzuli o dodržování lidských práv. 

Německo si však od smlouvy slibuje především vytvoření základny pro otevření hospodářského zastoupení na Kubě. Dosud na ostrově působí asi 30 německých firem a bank.

"Budeme mít nadále rozdílné názory na význam lidských práv a obsah demokracie," uvedl Steinmeier. Přesto je podle něj ale nutné zjišťovat, co je ve vzájemných vztazích možné.

Steinmeier zůstane na Kubě i v pátek. Kromě ministrů se setká také s duchovními, novináři, blogery, umělci a sportovci. V plánu je i setkání s prezidentem Raúlem Castrem. Ministr navštíví rovněž zvláštní hospodářskou zónu v přístavu Mariel. 

Ostrov se začal světu otvírat opět poté, co americký prezident Barack Obama v polovině loňského prosince oznámil zahájení nové kapitoly v americko-kubánských vztazích. Zdůvodnil to tím, že dosavadní konfrontační politika nepřinesla z amerického pohledu kýžené výsledky, navíc je podle něj překonaná. USA a Kuba podle havanské vlády navzájem otevřou své ambasády 20. července.

Už v březnu o normalizaci vztahů s Raúlem Castrem jednala i šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. V květnu Kubu jako vůbec první hlava Francie navštívil prezident François Hollande. Doprovázeli ho zástupci desítek francouzských firem.