Tvrzení, že politika se nedělá na ulici, neplatí v plné míře ani u nás. V Řecku by mu ale asi nerozuměl vůbec nikdo. Noční protesty v Aténách namířené proti dohodě řecké vlády s věřiteli byly nejnásilnější za poslední dva roky. Policie použila slzný plyn, zadrženo bylo několik desítek demonstrantů. Protestující využívají i sociální sítě, kterými se šíří výzvy k bojkotu německého zboží. I když dohodu podle průzkumu podporuje nadpoloviční většina Řeků, odpor levicově naladěné části řecké společnosti proti vynuceným úsporám může gradovat. A je otázkou, co se stane, pokud reformy dále zpomalí řeckou ekonomiku. Někteří řečtí politologové odhadují, že na podzim se budou konat předčasné volby. Syriza nakonec nemusí být největší katastrofou, která Řecko postihla.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru