Tvrzení, že politika se nedělá na ulici, neplatí v plné míře ani u nás. V Řecku by mu ale asi nerozuměl vůbec nikdo. Noční protesty v Aténách namířené proti dohodě řecké vlády s věřiteli byly nejnásilnější za poslední dva roky. Policie použila slzný plyn, zadrženo bylo několik desítek demonstrantů. Protestující využívají i sociální sítě, kterými se šíří výzvy k bojkotu německého zboží. I když dohodu podle průzkumu podporuje nadpoloviční většina Řeků, odpor levicově naladěné části řecké společnosti proti vynuceným úsporám může gradovat. A je otázkou, co se stane, pokud reformy dále zpomalí řeckou ekonomiku. Někteří řečtí politologové odhadují, že na podzim se budou konat předčasné volby. Syriza nakonec nemusí být největší katastrofou, která Řecko postihla.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru