Šéf afghánského islamistického hnutí Tálibán mulla Muhammad Umar ve středu podpořil mírové rozhovory Tálibánu s vládou v Kábulu. Mulla Umar uvedl, že jednání jsou "legitimní" a jejich cílem je "ukončení okupace" země mezinárodními silami. Informovala o tom agentura AP.

Vůdce Tálibánu, který žije na tajném místě pravděpodobně někde v Pákistánu a zřídkakdy vydává prohlášení, rovněž vyzval ke sjednocení všech muslimů světa. Slíbil, že Tálibán bude pokračovat ve svaté válce, dokud všichni zahraniční vojáci neopustí afghánské území. 

Mírový dialog mezi afghánskou vládou a Tálibánem byl zahájen minulý týden v Pákistánu za přítomnosti USA a Číny. Mulla Umar se o jednání z minulého týdne ve svém projevu přímo nezmínil, vyjádřil se ale k mírovým rozhovorům obecně.

"Současně s ozbrojenou svatou válkou představují politické úsilí a mírová cesta legitimní prostředky islámu," řekl mulla Umar. "Náboženská nařízení nezakazují setkávání, a dokonce ani mírové kontakty s nepřáteli," dodal.

Poselství mully Umara bylo zveřejněno den před islámským svátkem íd al-fitr, který následuje po postním měsíci ramadánu. 

Podle agentury AFP se další schůzka zástupců Tálibánu a afghánské vlády plánuje po skončení třídenního svátku íd al-fitr. Výkonný afghánský premiér Abdulláh Abdulláh ale uvedl, že zatím není známo, kdy a kde přesně se jednání uskuteční.

Související