Francouzi oslavili státní svátek, výročí dobytí Bastily, s novou energií. Zatímco dosud to vypadalo, že v Evropské unii zaostávají za Německem, nyní slaví úspěch. Prezident Francois Hollande de facto zpacifikoval řecký odpor proti požadavkům mezinárodních věřitelů, prosadil proti vůli Německa setrvání Řecka v eurozóně a vystupuje jako lídr Evropy, které "musí být stále víc". Do toho zapadá i jeho prohlášení, že připraví koncept evropské ekonomické vlády. Je to sympatické, ale obavy jsou namístě: EU, která garantovala mír a stabilitu v Evropě, existuje díky německo-francouzskému spojenectví. Co bude, pokud se zájmy Francie a Německa rozejdou? Nebo pokud je uměle oddálí ješitnost jednotlivých lídrů?

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru