Poslední dny v Mexiku vypadají jak vystřižené ze scénáře akčního filmu. Z přísně střeženého mexického vězení Antiplano uprchl Joaquín Guzmán, řečený El Chapo, tedy Prcek, šéf největšího drogového kartelu v zemi – Sinaloa. Guzmán navíc utekl 1,5 kilometru dlouhým tunelem, který vedl přímo z jeho cely.

Utéct se mu podařilo navzdory tomu, že jsou prostory věznice nepřetržitě monitorovány kamerami a že měl na sobě elektronický náramek. "Toto pochybení zahanbuje nás všechny," řekl při návštěvě věznice ministr vnitra Miguel Ángel Osorio. Podle něj Guzmán nepochybně měl komplice mezi dozorci a dalšími zaměstnanci káznice.

Jeho útěk z vězení je ránou pro prezidenta země Enriqua Penu Nieta. Od svého nástupu k moci v prosinci 2012 se soustředil především na reformy, které měly modernizovat hospodářství. Podařilo se mu například otevřít lukrativní ropný průmysl investorům. Snažil se také snížit korupci a zlepšit podnikatelské prostředí. 

Útěk Guzmána ale poukazuje na to, že se prezidentovi nejen příliš nepodařilo zlepšit bezpečnost, ale ani omezit korupci v Mexiku. "Nejdůležitější otázkou není, zda ho opět chytí nebo jak rychle ho chytí, ale jestli donutí administrativu prezidenta Nieta, aby se vážněji zabývala tématem bezpečnosti," domnívá se analytička Vanda Felbab-Brownová z think-tanku Brookings Institution.

Guzmán uprchl už podruhé 

Teprve loni v únoru slavil prezident Nieto významné vítězství. Oznámil, že policii se podařilo chytit Guzmána, šéfa největšího drogového kartelu, který nese jméno hornatého státu Sinaloa. Ten odborníci kvůli vysokému zisku i složité struktuře často přirovnávají k velkým firmám, jako je třeba americký řetězec Walmart.  

Guzmánovi se podařilo "probojovat" i na seznam nejvlivnějších a nejbohatších lidí, který každý rok vydává americký časopis Forbes.

Poprvé ho policie zatkla v roce 1993 v Guatemale. Z vězení ale v roce 2001 uprchl, tenkrát schovaný v dodávce na prádlo. Nyní si mnozí kladou otázku, jak je možné, že ostře střežený drogový boss uprchl ze žaláře, a to už podruhé. Podle médií i expertů je jasné, že musel podplatit celou řadu lidí. 

"Prezident Prcka výrazně podcenil," domnívá se bezpečnostní analytik Alejandro Hope. Podle něj to ukazuje na slabosti v celém systému. "Prcek a jeho muži museli mít plány vězení. Kde je vzali?"

Že měl drogový boss komplice mezi dozorci a možná i dalšími zaměstnanci, v úterý připustil také ministr vnitra Miguel Ángel Osorio. Ten již nechal propustit několik vysoce postavených pracovníků věznice i jejího ředitele. Nyní je vyšetřuje policie.

I americké úřady měly podezření, že Guzmán plánuje útěk. Své informace pak sdílely i s Mexičany. Ti mu přesto nezabránili.

Média pak poukazují na skutečnost, že výstavba kilometr a půl dlouhého tunelu zabrala nejméně rok a byla velmi dobře naplánována. "Seznam lidí, kteří byli podplaceni nebo kterým vyhrožovali, bude dlouhý," doplňuje pak Adam Isacson, analytik z nevládní organizace Washington Office on Latin America.

Prcka už jen tak nechytí

Po Prckovi nyní pátrají tisíce mexických policistů. Ti požádali o pomoc také úřady z okolních zemí, tedy z Belize, Guatemaly a Spojených států. Mexiko pak na Guzmánovu hlavu vypsalo odměnu 60 milionů pesos, tedy v přepočtu 93 milionů korun.  

Přesto se experti domnívají, že tentokrát se už Guzmána chytit nepodaří. "Je minimální pravděpodobnost, že bude Guzmán opět zadržen. Pokud se mu podaří dostat se do hor ve státě Sinaloa, tak bude jen velmi těžké ho chytit. Může tam dožít," uvedl pro agenturu Bloomberg Mike Vigil, bývalý pracovník z americké agentury pro boj s drogami DEA.

V podobném duchu se vyjadřuje i zmíněný analytik Isacson. "Pokud se policii nepodaří ho chytit během několika příštích dnů, tak se jim ho nepodaří zadržet ještě dlouho," tvrdí.