Libyjští političtí vůdci se v noci na neděli shodli na nové verzi mírové dohody zprostředkované Organizací spojených národů (OSN), která má vytvořit vládu národní jednoty a ukončit boje, a pomoci tak zemi z chaosu. Zástupci parlamentu a vlády z Tripolisu se však jednání, které se koná v Maroku, odmítli zúčastnit, informují agentury AP a Reuters.

Dohodu parafovali členové mezinárodně uznávaného parlamentu, představitelé místních a regionálních samospráv, politických stran a občanských sdružení.

V rozvrácené Libyi nyní funguje povstalecká vláda a parlament v Tripolisu a zvolený a mezinárodně uznávaný parlament a jím podporovaná vláda sídlící na východě země.

Emisar OSN pro Libyi Bernardino Leon uvedl, že dveře pro vládu z Tripolisu zůstávají nadále otevřené, a ta se může kdykoliv k jednání připojit. Vyjednavači mají v plánu se setkat znovu, až skončí ramadán. Pracovat budou na vytvoření prozatímní vlády a dokončení dohody o sdílení moci. 

Libye se propadla do chaosu po svržení režimu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Milice, které proti němu bojovaly, následně odmítly složit zbraně. Mocenské vakuum umožnilo mimo jiné i posílení pozic radikálů. Část z nich se přihlásila k organizaci Islámský stát, která ovládá rozsáhlé oblasti v Iráku a v Sýrii.

Související