Návrh na zrušení služebního zákona nebo jeho částí podal prezident Miloš Zeman loni v listopadu. Ústavní soud nakonec vyhověl prezidentovi v jediném bodě a zrušil § 17 odst. 3 čtvrtou větu, která umožňuje vedoucím sedmi ústředních orgánů státní správy oponovat vládě, pokud v nich bude chtít snížit počet pracovních míst nebo objem peněz na platy zaměstnanců. Podle napadeného ustanovení by vláda potřebovala souhlas každého představitele z těchto sedmi ústředních státních orgánů. Ostatní návrhy prezidenta soud zamítl.

„Parlament se nemůže vzdát výkonu své kontrolní působnosti vůči vládě tím, že z oblasti její odpovědnosti vyjme rozhodování o klíčových otázkách fungování státní služby tím, že její rozhodnutí učiní závislým na souhlasu vedoucího správního úřadu,“ stojí v nálezu.

Premiér Bohuslav Sobotka rozhodnutí Ústavního soudu přivítal. Je podle něj logické a zodpovědné. „Jsem rád, že tak může pokračovat důležitá reforma, kterou prosadila naše vláda a která po dlouhých letech váhání a odkládání zajistí nestrannost a vyšší kvalitu státní správy, a tedy i lepší fungování státu. Vypuštění věty, která se týká systemizace některých úřadů, respektuji jako ústavně odůvodnitelné. Zrušení této věty myslím nezpůsobí při aplikaci zákona žádné vážnější problémy,“ uvedl.

Rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení části zákona je platné od okamžiku vyhlášení, tedy od čtvrtka.

Související