Soudce Jiří Šlapal toho má poslední dobou hodně − práci si bere domů, věnuje se jí o víkendu, v kanceláři pravidelně zůstává i dvanáct hodin. "Složitější případy máte v hlavě pořád, hledáte judikaturu, pokoušíte se nalézt řešení, sbíráte informace, názory a připravujete se," vypráví Šlapal. To všechno k profesi soudce patří, jeho příběh je ale jiný: pracuje na litoměřickém soudu, který v posledních letech stihlo několik nepříjemných afér. A tak se kromě pošramocené pověsti musí vyrovnávat i s nedostatkem soudců.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Začalo to v roce 2011, když detektivové z protimafiánského útvaru obvinili Josefa Knotka a Ladislava Jelínka z litoměřického soudu z korupce. Mezi jejich kolegy se rozprostřel strach, po chodbách chodili agenti tajné služby, v budově byly odposlechy i skryté kamery. O kterých samozřejmě nikdo nevěděl.

Loni padly první rozsudky: Knotek dostal jako první soudce nepodmíněný trest za úplatky − 5,5 roku za mřížemi je ale nepravomocných. Jelínka čeká kárné řízení. Uklidnění situace ale nenastalo − zkraje června policie obvinila Jelínka, jenž je už několik let postaven mimo službu, byť formálně zůstává zaměstnancem soudu, v další aféře. Podezírá jej z podvodů a podplácení.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.