Rakouský soutěžní film nazvaný Má křídla, kdo končí pádem ve středu v Karlových Varech představil jeho režisér Peter Brunner. Výtvarně výrazné drama o vyrovnávání se se smrtí blízkého člověka točil bez scénáře, s pouhou osnovou, která se během natáčení měnila. Ke snímku prý režiséra inspirovala smrt jeho babičky a básně Ingeborg Bachmannové.

"Před natáčením jsme herce podrobně seznámili s jejich postavami, aby se do nich naplno vžili. Před kamerou jsme je pak stavěli do situací, o kterých předem nevěděli, že nastanou. Neměl jsem napsané dialogy – jen hrubou osnovu, a příběh jsem nechal se vyvíjet," řekl Brunner.

Podobné nároky film podle něj klade i na návštěvníky kina. Přesná interpretace příběhu není předem daná, a zůstává tak na divákovi.

"Vyvstaly z toho různé zajímavé situace. V jednu dobu jsme si například mysleli, že nám pod světly poletuje netopýr. Pak jsme ale zjistili, že je to motýl – největší, který v Rakousku žije. Jeden z herců ho chytil a do jedné ze scén jsme ho následně zakomponovali," uvedl režisér.

Snímek se natáčel po několika etapách v domě Brunnerovy babičky, která zemřela před půl rokem. Hlavní role ztvárnily Jana McKinnonová a režisérova matka Renate Brunner, která stála před kamerou vůbec poprvé.

Snímek Má křídla, kdo končí pádem soutěží v hlavní festivalové soutěži. Diváci ho budou moct shlédnout ve středu od 20 hodin ve velkém sále hotelu Thermal, ve čtvrtek od 13 hodin v Grandhotelu Pupp a v sobotu od 17 hodin v kině Drahomíra.

Peter Brunner se narodil v roce 1983 ve Vídni a je jedním z nejnadanějších mladých rakouských filmařů a hudebníků. Studoval na vídeňské Filmové akademii u Michaela Hanekeho. Začínal jako režisér hudebních videoklipů a krátkých filmů, které se dočkaly uvedení po celém světě.

Ve filmu Sickness of the Youth (2007), který vytvořil se svými spolužáky, si sám zahrál hlavní roli. Autorsky Brunner debutoval v roce 2013 snímkem Mein blindes Herz, který byl uveden v soutěži rotterdamského festivalu. Momentálně připravuje svůj třetí film, nazvaný To the Night.

Související