Rumunská režisérka Anca Damianová ve středu v Karlových Varech uvedla svůj nový film Kouzelný vrch. Z větší části animovaný příběh polského horolezce a fotografa Adama Jacka Winklera je druhou částí připravované trilogie o různých formách hrdinství. Tou první byl oceněný film Crulic – Cesta na onen svět.

Horolezec Adam Winkler bojoval v 80. letech v Afghánistánu na straně mudžahedínů proti Sovětskému svazu. Film o tom vypráví pomocí dialogu Winklera s jeho dcerou. Autorka snímku zkombinovala živé herce s převažujícími animovanými sekvencemi.

Damianová uvedla, že se při přípravách setkala s dcerou, manželkou i matkou Winklera. "V určitou chvíli ale bylo nutné kontakt s rodinou na chvíli změnit. Nechtěla jsem dělat rodinný film, který by uspokojil jejich pohled na Adama. Měla jsem s tím příběhem jiné záměry. Bála jsem, že spadnu do této rodinné pasti," řekla Damianová.

Winkler je postavou, která podle ní v mnohém připomíná středověké rytíře. "Je to až skoro romantická postava, která chce zabít draka ve 20. století. A chce položit život za to, aby mohl změnit svět. Příběh ale také obsahuje cynismus, poezii a spoustu protikladných prvků. I to ho přibližuje Donu Quijotovi," dodala Damianová.

Vizuálně je film založen na fotografiích a Winklerových naivistických kresbách, jež jsou zpracovány v různých stylech: někdy jen skicami, jindy poutavou technikou kvaše nebo akvarelu, místy postupy vycházejícími z výtvarně upravené a animované herecké akce.

Animace hrála důležitou roli už u prvního filmu z trilogie, kterou Damianová připravuje. A podobnou metodu chce režisérka použít i u posledního ze tří snímků, který se má zabývat obětí. Na rozdíl od Crulica a Kouzelného vrchu v ní hlavní roli dostane ženská hrdinka.

Anca Damianová se narodila v roce 1962 v Kluži v Rumunsku. Jako kameramanka pracovala na dvou hraných filmech a na několika dokumentech. Její první celovečerní film Intalniri incrucisate (2008) byl uveden v Pusanu a na řadě dalších festivalů.

Druhý film Crulic – Cesta na onen svět (2011) byl vybrán do soutěže v Locarnu a poté ho promítalo kolem 150 festivalů a získal řadu cen. Třetí film, O vara foarte instabila (Velmi neklidné léto, 2013), získal tři ceny Rumunského svazu filmařů a opět se objevil na řadě festivalů, mimo jiné na pražském Febiofestu. Animované dokudrama Kouzelný vrch (2015) je čtvrtým filmem této režisérky.

Související