O Křišťálový glóbus se v hlavní soutěži 50. mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech uchází celovečerní debut italského režiséra Ferdinanda Cita Filomarina nazvaný Antonia.

Své životopisné drama, natočené v koprodukci s Řeckem, režisér představil před světovou premiérou ve Velkém sále Thermalu.

Filomarino, jehož krátkometrážní tvorba byla oceněna na festivalech v Locarnu a Sundance, ve snímku přibližuje pohnutý osud nejznámější novodobé italské básnířky Antonie Pozziové, která žila v letech 1912 až 1938. Náležela k ženám, které se rozcházely s dobou, v níž žily. Neschopnost přizpůsobovat se normám a touhu žít naplno Pozziová vkládala do svých básní, v poezii hledala únik před realitou i před vlastním složitým nitrem a citovým životem.

"Když jsem poprvé četl tyto básně, pochopil jsem, jak velká příležitost to je zachytit na plátně portrét její i jejího umění," uvedl Filomarino o básnířce, jejíž tvorba zatím do češtiny nebyla přeložena.

Pozziová psala básně od šestnácti let. Film líčí její rodinné prostředí, nešťastnou gymnaziální lásku k profesorovi i vztahy s mladými radikály v Miláně v době fašismu. Vnitřní drama, jímž se Pozziová trápila, vyvrcholilo v prosinci 1938, kdy v pouhých šestadvaceti letech spáchala sebevraždu.

Ferdinando Cito Filomarino vystudoval filmovou vědu na univerzitě v Boloni. Jako asistent režie spolupracoval na filmu Luky Guadagnina Io sono amore (Jsem láska), který měl úspěch v Americe. Sám natočil krátký film Diarchia (2010), v němž hraje řada známých mladých italských a francouzských herců. Získal za něj Zlatého leoparda za debut v Locarnu 2010 a Zvláštní uznání na festivalu Sundance roku 2011.

Italskou kinematografii zastupuje v Karlových Varech dvanáct snímků. V soutěži dokumentů je to dokudrama Palio z prostředí drsného dostihu na neosedlaných koních. Mezi fanoušky je také mimořádný zájem o vstupenky na nový snímek Paola Sorrentina Mládí, který byl uveden v Cannes. Vznikl v koprodukci s Francií, Švýcarskem a Británií. V závěru festivalu snímek uvede Harvey Keitel, který se v něm objeví s Michaelem Cainem.