Finanční trhy v pondělí reagují prudkým propadem na zprávy o zablokování řeckého bankovního systému a zvýšené hrozbě odchodu země z eurozóny. Pražská burza při otevření odepisuje přes tři procenta. Propad táhnou banky navzdory tomu, že nemají na Řecko prakticky žádnou expozici.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Rakouská Erste, které patří Česká spořitelna, odepisuje přes pět procent. Komerční banka, jejíž matka Société Générale nedrží žádné řecké státní dluhopisy a jen velmi malé množství řeckého korporátního dluhu, ztrácí přes dvě procenta. Výprodeje se nevyhýbají ani dividendovým titulům, jako jsou tabákový Philips Morris ČR a elektrárenský ČEZ. Obě společnosti na nízkých zobchodovaných objemech odepisují přes dvě procenta.

Hluboko v červeném otevírají všechny okolní burzy, včetně polské, rakouské, ruské, rumunské i maďarské. Francouzský index CAC40 zahájil obchodování před čtyřprocentním propadem. Investoři mají strach, že řecký odchod z eurozóny by se mohl stát neblahým precedentem pro další periferní ekonomiky v měnové unii.

William Dudley, který stojí v čele newyorské pobočky americké centrální banky, v rozhovoru pro Financial Times řeckou krizi označil za "obrovskou divokou kartu". Podle něj investoři podceňují možné dopady řeckého odchodu na finanční trhy.

Také euro prudce oslabuje a jeho kurz během asijského obchodování sestoupil pod hranici 1,10 USD. Později se ale evropská měna stabilizovala a kolem 9:00 SELČ byla na zhruba 1,1090 USD se ztrátou 0,8 procenta.

Většina investorů na finančních trzích až do pátku vesměs předpokládala, že obě strany se nakonec dohodnou, aby mohlo Řecko dál splácet dluhy a setrvat v měnové unii. Víkendový vývoj ale podstatně zvýšil riziko takzvaného "Grexitu", tedy odchodu Řecka z eurozóny. Toto riziko tak nyní trhy musejí zahrnout do cen mnohem více, řekli analytici agentuře Reuters.