V případě masového náporu imigrantů by Česko mohlo k ochraně hranic nasadit armádu. Podle ministerstva vnitra může vláda k plnění úkolů policie povolat i příslušníky Vězeňské služby nebo celní správy. Příslušné plány nasazení jsou podle ministerstva připraveny.

"Policie zvýšila kontroly a zesílila opatření v krajích, které sousedí s Rakouskem. Kapacity policie však mají své limity. Při dlouhodobém nasazení či při velkém náporu bude potřeba zapojit i další složky," tlumočila slova ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) jeho mluvčí Petra Kučerová.

"Konkrétní plány máme připraveny. Detaily ovšem nejsou určeny ke zveřejnění. Vláda může povolat k plnění úkolů policie vojáky v činné službě a příslušníky Vězeňské služby nebo celní správy," doplnila.

Kvůli opatřením proti nelegální migraci a bezpečnostní situaci v Česku po pátečních útocích ve Francii a v Tunisku se v neděli sejde předsednictvo Bezpečnostní rady státu.

Pro zpřísnění režimu na vnějších i vnitřních hranicích Evropské unie, které by omezilo svobodný pohyb, jsou víc než tři čtvrtiny Čechů. Proti je 22 procent, zjistila agentura STEM/MARK v průzkumu pro Českou televizi.

Skoro devět z deseti Čechů si myslí, že EU nynější příliv běženců nezvládá. Morální povinnost uprchlíkům pomoct cítí 44 procent účastníků průzkumu, opačně smýšlí 55 procent. Necelých 30 procent lidí by pomáhalo jen migrantům z politických důvodů, téměř dvě pětiny Čechů by nepodporovaly žádné z nich. Agentura se před víkendem ptala tisícovky lidí starších 18 let.

Česká republika posílila kontroly zaměřené na odhalování nelegálních běženců od minulého čtvrtka, policie se soustřeďuje na vlaky a silnice hlavně na jihu Čech a Moravy a na Vysočině. V posledních dvou týdnech byl počet odhalených migrantů zhruba trojnásobný oproti tomu, co bylo předtím obvyklé. Evropská unie nyní čelí zvýšenému přílivu migrantů zejména přes Itálii a Řecko, kteří často směřují dál na sever.