Policejní těžkooděnci museli v pátek v centru Brna oddělit účastníky dvou demonstrací, z nichž jedna byla proti podpoře uprchlíků, druhá naopak pro jejich podporu. Obě se konaly současně na Moravském náměstí jen několik set metrů od sebe.

Protiuprchlické demonstrace se podle policie účastnilo asi 700 lidí, opačný názorový tábor na náměstí reprezentovalo přibližně 500 lidí, později se ale začali rozcházet a před sedmou hodinou jich bylo kolem stovky.

Situace se zdramatizovala po šesté hodině, kdy lidé podporující pomoc běžencům vyrazili z parku na Moravském náměstí v průvodu směrem ke kostelu svatého Tomáše, kde se konala druhá z akcí. Pořádalo ji radikální uskupení Dělnická mládež, které je propojeno s krajně pravicovou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS).

V kritickou chvíli oddělovalo oba tábory asi 15 metrů.

Z jedné strany znělo z úst demonstrujících: "Čechy Čechům" a "Uprchlíky tady nechceme", zatímco tábor jejich odpůrců křičel: "Neonacisty v Brně nechceme" nebo "Fašisti do práce".

V tom okamžiku oba tábory oddělili policejní těžkooděnci. Kromě nich stálo mezi znesvářenými stranami asi deset policejních vozů. Po asi 15 minutách se radikálové z Dělnické mládeže z místa stáhli k nedaleké fontáně, kde měl projev proti pomoci běžencům předseda DSSS Tomáš Vandas - o uprchlické vlně hovořil jako o "verbeži zaplavující Evropu" a žádal referendum o vystoupení ČR z EU.

Odpůrci Dělnické mládeže stáli na dohled, v kontaktu bránila oběma skupinám hradba vytvořená z policejních vozů.

Dopravní podnik odklonil z této části náměstí tramvajovou dopravu. Policie odvedla do antonů podle odhadu pět lidí z obou táborů. V jednom případě to bylo kvůli zahalenému obličeji. Když policie vyváděla jednoho zadrženého z davu vyjadřujícího solidaritu s uprchlíky, strhla se menší potyčka a policie použila sílu.

Zatímco poté se příznivci imigrace už pomalu rozcházeli, odpůrci (především radikálové) začali vyvolávat konflikty s policií.

Přesouvali se k parku, kde ještě zůstala minimálně desítka přívrženců imigrantů. Policie je vyzývala, aby tento prostor opustili.

Odpůrci se tedy otočili a zamířili směrem k Náměstí Svobody a hlavnímu nádraží. Zpívali českou hymnu a křičeli: "Češi, pojďte s námi".

Dva lidé byli lehce zraněni, prvním z nich je zakročující policista a druhým jeden z demonstrantů.

Policie sedm lidí předvedla. Dva z nich podle policejní mluvčí neuposlechli výzvy policistů, dva zaútočili na policisty, jeden je podezřelý z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod, další ze zapálení vlajky.

"Jednoho maskovaného mladíka jsme zajistili poté, co jsme při jeho kontrole zjistili, že po něm bylo vyhlášeno pátrání," řekla jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Stanové městečko vyjadřující solidaritu s uprchlíky

Jako součást akce, jejímž cílem je vyjádřit solidaritu s imigranty a protestovat proti xenofobii, postavili aktivisté z iniciativy Brno Blokuje na Moravském náměstí malé stanové městečko znázorňující uprchlický tábor.

Podle organizátorů protestu proti xenofobii se extremisté z Dělnické mládeže snaží využít negativní emoce části veřejnosti vůči imigrantům.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

"Je to složitá věc, ale nelze ji řešit na ulici, a zvláště ne s neonacisty," řekl jeden z pořadatelů Václav Pecl.

Pecl je s výsledkem protestu spokojený i přesto, že někteří účastníci nerespektovali dohodu s policií a vykročili z parku směrem ke shromáždění Dělnické mládeže. "Nemohli jsme jim fyzicky zabránit. I když překročili tu linii, nikdo neútočil, bylo to jen skandování. V tomto se ta poklidnost akce povedla," uvedl Pecl.

U mikrofonu se střídala řada řečníků, jedním z nich byl i Martin Ander, náměstek brněnského primátora a člen Strany zelených.

"Uprchlíci prchají před válkou, před extrémní chudobou, snaží se zachránit děti. My máme morální povinnost jim pomoct," řekl Ander.

Na happeningu se pohybovali především mladší lidé, do improvizovaného uprchlického tábora se posadily i dvě dívky.

"Přišla jsem se informovat a udělat si svůj vlastní názor. Nechci být ovlivněna mediální masáží," komentuje svou účast na demonstraci jedna z nich Kristýna Kyánková.

Lidé v parku na Moravském náměstí měli například transparenty "Praotec Čech byl také imigrant" nebo "Vyměníme nácky za uprchlíky".