Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Pražští intelektuálové i historici již dlouhá desetiletí řeší, co by se stalo, kdyby se Československo bránilo hitlerovskému Německu. Poláci to řešit nemusí, neboť proti nacistům bojovali.

A to hned několikrát, nejen při svém přepadení, ale také v roce 1944, kdy ve Varšavě propuklo monstrózní povstání, které je největším aktem odporu v celé druhé světové válce (už o rok dříve povstali Židé ve varšavském ghettu).

Varšavané však za tento čin zaplatili krutou daň, neboť povstání bylo po dvou měsících krvavě potlačeno, povstalci brutálně potrestáni a město srovnáno se zemí. Vyvražděna tak byla téměř celá polská elita.

Varšavskému povstání je věnováno špičkové muzeum umístěné v budově bývalé elektrárny městských tramvají. Muzeum je mimořádně oblíbené především samotnými Poláky, již jsou hrdí na statečnost svých předků. Na vstup do muzea se stojí dlouhé fronty, za 10 let od otevření ho navštívilo pět milionů lidí, díky čemuž se stalo nejnavštěvovanější atrakcí ve městě.

Expozice je umístěna na třech podlažích, má plochu tři tisíce metrů čtverečních a obsahuje 1500 fotografií a další stovky historických dokumentů. I kvůli tomu je třeba počítat s dostatkem času, neboť podrobná prohlídka zabere tři až čtyři hodiny.

Ale zpátky k Varšavě. Staré město bylo po válce znovu postaveno, většinou bez plánů, jen s pomocí dobových fotografií. Díky obrovskému úsilí se centrum Varšavy, zřejmě jako jediná replika původní originální zástavby, dostalo na seznam UNESCO, které jinak chrání pouze originální historické dědictví.

V současnosti patří polská metropole mezi nejatraktivnější trhy s nemovitostmi v Evropě. Předstihla i významná evropská města, jako je Barcelona či Frankfurt.

Společně s růstem varšavské ekonomiky a rychlým nárůstem počtu expatů ve městě se výrazně mění také varšavská gastronomie, která ve srovnání s Prahou či Vídní poněkud zaostávala. V posledních letech však udělala velký pokrok a ve Varšavě byla otevřena řada špičkových restaurací.

Jednou z nejoblíbenějších je luxusní restaurace v oranžerii letního sídla polských králů v Belvederu, která je zaměřená na moderní evropskou kuchyni. Do pětice nejlepších podniků patří také japonská restaurace Izumi Sushi, která uchvátí nejen fantastickým interiérem, neboť je celá umístěna v obrovském skleníku s palmami, ale také vynikající japonskou kuchyní.

Naopak na tradiční polskou kuchyni je zaměřena restaurace Browarmia, kde mají údajně nejlepší pečená žebírka ve městě, skvělé domácí pirohy, a navíc si vaří několik druhů vlastních piv.

Kultovní místo na hlavní třídě nedaleko sídla prezidentů vypráví jeden z nejbizarnějších příběhů v dějinách Varšavy. Týká se slavného hudebního skladatele, který se ve městě na břehu Visly narodil, ale v jehož žilách kolovala jak polská, tak i francouzská krev.

Geniální pianista Fryderyk Chopin prožil ve Varšavě prvních 20 let od narození, druhou polovinu svého krátkého života pak strávil v Paříži, kde také předčasně zemřel. Chopin si přál, aby jeho srdce bylo převezeno do Polska. Po smrti tak bylo srdce vyňato z těla, naloženo do sklenice koňaku a tajně převezeno do Varšavy, kde je v kostele svatého Kříže uloženo v jednom z chrámových pilířů.

Související