Rok 2009 byl typickou ukázkou období, kdy velká očekávání přecházejí vzápětí do velikého zklamání. Přitom v plánu původně bylo důstojně oslavit dvacet let svobody, pod heslem "Evropě to osladíme" zazářit při historicky prvním předsednictví EU a vykročit vstříc dalším letům zalitým optimismem. Mysleli jsme to dobře a dopadlo to jako vždycky. Do Česka naplno dorazila po letech hojnosti a konjunktury světová ekonomická krize, předsednictví jsme si osladili sami pádem Topolánkovy vlády v jeho polovině, což se ukázalo jako začátek konce jednoho politického systému, a na podzim už neměl dvacáté výročí chuť slavit skoro nikdo.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Příběh ProMoPra, který včera dospěl ke svému prvnímu, ale zdaleka ne definitivnímu výsledku, hrál na cestě k politické deziluzi zásadní roli.
  • Nedozvěděli jsme se o něm ještě v roce 2009, ale až o dva roky později, v lednu 2011, kdy Nečasova vláda zahájila velký boj s korupcí, aniž by tenkrát ještě kdo tušil, že se stane i jeho hlavní obětí.
  • Sebedestruktivní sklony Nečasovy sestavy se ale projevily už tenkrát.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru