Jako výraz podpory separatistům, kteří založili samozvanou Doněckou lidovou republiku, interpretují ruská média pondělní koncert ukrajinské klavíristky Valentiny Lisitsy v Doněcku. Ten podle televize Russia Today vidělo více než šest tisíc lidí.

Některá média koncert označují dokonce za vzdor "štvavým smečkám těch, kdo na Západě podporují válku", jak konstatoval například server Russia Insider.

Podle něj Lisitsa v Doněcku v pondělí večer hrála na protiválečném koncertě, který se konal u výročí takzvané Operace Barbarossa, tedy napadení Sovětského svazu nacistickými vojsky v červnu 1941. "Byl to ale také projev solidarity se všemi, kdo v Donbasu trpí válkou, jež jim byla vnucena," dodává server.

Ruská zpravodajská agentura Sputnik koncert líčí jako triumf pianistky, která je za to, že odmítá válku, na Západě cenzurovaná. Televize Russia Today koncert Lisitsy označila za symbolický a za projev "opravdového vlastenectví".

Této televizi pianistka řekla, že koncert je příležitostí "připomenout si mrtvé a vzpomenout na vítězství, kterého už jsme jednou dosáhli, právě teď, když se situace opakuje", jak řekla zřejmě v narážce na nynější konflikt na Ukrajině.

Na sociálních sítích také z pondělního koncertu koluje snímek Lisitsy s lídrem proruských separatistů Alexandrem Zacharčenkem.

Lisitse letos v dubnu odřekl koncert Torontský symfonický orchestr kvůli tomu, že pianistka přirovnala současnou ukrajinskou vládu k psím lejnům a její členy označila za nacisty. Uvedla také, že vláda staví koncentrační tábory pro ruskojazyčné obyvatelstvo.

Lisitsa ale v Torontu nakonec odehrála sólový recitál na jiném místě. Tento měsíc koncertovala také na ruské ambasádě v kanadské Ottawě.

To, že by ji ruská moc využívala pro svoji propagandu, Lisitsa odmítá. Podle kanadského deníku Globe and Mail jí naopak zájem západních médií o její politické postoje připomíná éru takzvaného honu na čarodějnice, jenž v 50. letech v USA vedl senátor Joseph McCarthy.