Zastoupení státu v zahraničí nelze v současném světě omezovat, shodli se v úterý prezident Miloš Zeman s premiérem, ministry zahraničí a obrany a předsedou Senátu. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) v pondělí volal po tom, aby ministerstvo zahraničí udělalo celkovou revizi velvyslanectví a obchodních zastoupení. Na Pražském hradě se v úterý konala další ze schůzek hlavy státu s několika ústavními činiteli k zahraniční politice.

Jednání se zúčastnili kromě Zemana premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) se omluvil kvůli zahraniční cestě.

Ústavní činitelé se v úterý na Hradě shodli na tom, že po dohodě s Úřadem vlády, ekonomickými ministerstvy a zástupci podnikatelů bude vláda posilovat zastoupení diplomatů na pozicích ekonomických, zemědělských a vědecko-technických diplomatů v zemích s rostoucími ekonomickými příležitostmi. "Rozšiřování kapacit zastupitelských úřadů a růst jejich efektivnosti bude i nadále klíčovým úkolem vlády a zohlední se v prioritách státního rozpočtu ČR," uvedli ve společném prohlášení. 

Sobotka po schůzce řekl, že by se Česko mělo z hlediska ekonomické diplomacie zaměřit mimo jiné na Latinskou Ameriku, Indii a Turecko. "Takže budeme koordinovat z pohledu příštího roku aktivity nejvyšších ústavních činitelů vůči těmto státům tak, abychom maximálně podpořili náš export a investice," řekl.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Důležitým prvkem podpory českých ekonomických zájmů jsou podle vládních špiček dobře připravené cesty ústavních činitelů s doprovodem podnikatelů. Ministerstvo zahraničí bude proto pravidelně sledovat výstupy z těchto cest a kontrolovat, jak jednotlivá ministerstva plní své úkoly. "Ministerstvo zahraničí připraví hodnocení činnosti českých zastupitelských úřadů, které zohlední zkušenosti s praktickou pomocí zastupitelských úřadů při službách pro podnikatele," dodali účastníci v prohlášení.

Babiš: Za růstem výdajů na diplomacii je nízký kurz koruny

Po úterním jednání o rozpočtu ministerstva zahraničí na příští rok uvedli ministři financí a zahraničí Andrej Babiš (ANO) a Lubomír Zaorálek (ČSSD), že prioritou je ekonomická diplomacie. Ušetřit by bylo možné vzájemným zastupováním agentur. Podle Zaorálka se shodli i na tom, že síť zastupitelských úřadů není možné kvůli úsporám redukovat.

Podle Babiše si v úterý se Zaorálkem vyjasňovali své požadavky a pozice, hlavní jednání bude až v srpnu. Babiš připustil, že diplomacie má vyšší náklady mimo jiné kvůli nízkému kurzu koruny. Za růstem výdajů je podle Zaorálka mimo jiné zvýšení nájmů v objektech, kde sídlí české ambasády. Jenom růst nákladů na činnost úřadů a posílenou ekonomickou diplomacii představuje podle Zaorálka 380 milionů korun.

Babiš po schůzce zopakoval, že u různých zastoupení Česka v zahraničí, ať už jde o česká centra, střediska CzechInvest, CzechTrade nebo CzechTourism, by se dala více využít součinnost. "Že zástupce jedné organizace může zastupovat i jiné organizace, a nemusíme mít na jednom místě pět šest zástupců těchto organizací," uvedl Babiš. 

Ministerstvo zahraničí má letos na své výdaje určeno zhruba 6,4 miliardy korun, příští rok by podle návrhu rozpočtu mělo dostat zhruba o 77 milionů korun méně. Babiš prozatím konkrétní čísla nechtěl rozebírat.