Slovensko je podle premiéra Roberta Fica připraveno pomoci s řešením přílivu uprchlíků do EU, nadále ale odmítá přerozdělování migrantů na základě povinných kvót.

Když budeme vidět, že je to třeba, jsme připraveni na dobrovolném principu pomoci, řekl Fico. Bratislava podle slovenského premiéra odmítá migranty, kteří se chtějí do EU dostat jen z ekonomických důvodů.

"Nadále platí, že nejraději bychom byli, pokud by se všechno řešilo na území těch zemí, odkud migranti pocházejí. Je třeba se soustředit zejména na oblast severní Afriky. Pokud budeme přijímat pozitivní opatření v rámci Evropské unie, je to, jako bychom zvali další migranty," řekl Fico.

Ke změně odmítavého postoje vůči uprchlíkům vybídly v úterý slovenskou vládu téměř dvě desítky nevládních organizací. Podle průzkumu veřejného mínění se 70,1 procenta obyvatel Slovenska postavilo proti tomu, aby země přijala uprchlíky na základě kvót.

Lídři evropských zemí na své mimořádné schůzce k migraci v dubnu zdůraznili potřebu dobrovolnosti. Evropská komise v květnu ale navrhla mechanismus přerozdělování uprchlíků mezi jednotlivé země podle předem stanovených kvót.

Přes 10 tisíc nových ubytovacích míst pro imigranty vytvoří Francie. Tamní vláda ohlásila nový plán k dalšímu nakládání s ilegálními přistěhovalci a zdůraznila také odhodlání vykazovat stále více nelegálních ekonomických imigrantů ze země.

Loni žádalo ve Francii o azyl asi 65 tisíc lidí, zatímco v centrech pro tyto žadatele z řad politických exulantů a humanitárních obětí je v zemi oficiálně jen kolem 30 tisíc míst.

Související