Z Minsku do Štrasburku je po rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva blíž, než se zdá. V autoritářském Bělorusku od Nového roku platí legislativa, podle které jsou zpravodajské weby odpovědné za debaty čtenářů pod svými texty. Za první protistátní komentář čtenáře varování. Za druhý zastavení webu. Pokud si promluvíte s kýmkoliv z běloruských opozičních médií, dostane se vám potvrzení, že jde ze strany režimu Alexandra Lukašenka bohužel o mimořádně efektní nařízení. A nyní Štrasburk. Tamní soud definitivně rozhodl spor, který se táhne už od roku 2006 a jádrem je právě zodpovědnost za cizí komentáře pod textem na zpravodajském webu. Nejde o zavření webu, ale o pokuty ano. V nikdy nerozhodnutelném sporu svobody slova versus ochrany soukromí se soud nakonec přiklonil k tomu druhému. Ale tak výrazně, že asociacím s autoritářským Běloruskem se nemůže nikdo divit.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru