Program Věda má budoucnost se snaží přitáhnout mladé lidi k přírodovědným a technickým oborům. Jeho čtvrtý ročník zakončila počátkem června slavnostní konference na půdě Akademie věd ČR, na níž žáci ze sedmi vybraných škol z celé republiky představili své projekty v rámci soutěže Věda očima mladých aneb jak podpořit vědu a techniku v ČR. Za iniciativou stojí vzdělávací organizace AISIS, zapojena je i řada předních nejen českých firem.

Porota vybrala projekty podle předem stanovených kritérií (inovativnost, realizovatelnost, přínos pro společnost) a nejzajímavější z nich ocenila finančními odměnami v celkové výši přesahující 40 tisíc korun. Ceny udělovala v několika kategoriích - hlavní cena, cena firem Bayer, Škoda Auto, Sedlecký Kaolin a cena veřejnosti. Peníze žáci následně využijí buď k realizaci představených projektů, nebo jako podporu k vlastnímu studiu.

Během konference mohli žáci také získat zpětnou vazbu k projektům, diskutovat se zaměstnanci firem a poznat účastníky programu z ostatních zapojených škol.

Do programu Věda má budoucnost se do dnešního dne aktivně zapojilo více než 1300 žáků a téměř 120 učitelů z České republiky a na 350 žáků a 15 učitelů na Slovensku. A kdo zvítězil?

1.místo: Rok průmyslu a technického vzdělávání 2015 očima žáků SŠ (SŠ centrum odborné přípravy technickohospodářské Praha 9).

2.místo: Jak nám (ne)škodí běžné nápoje? (ZŠ Dr. Jana Malíka, Chrudim). 3.místo: Využití forenzních věd ve filmu (Gymnázium Jana Nerudy, Praha). Zvláštní cena firem:

Bayer, s. r. o.: Rok průmyslu a technického vzdělávání 2015 očima žáků SŠ (SŠ Centrum odborné přípravy technickohospodářské Praha 9).

ŠKODA AUTO, a. s.: Hurá na mobily! (ZŠ Mladá Boleslav, Jilemnického 1152). Sedlecký Kaolin, a. s.: Technika je IN (SPŠ Ostrov). Cena veřejnosti (hlasování): Rok průmyslu a technického vzdělávání 2015 očima žáků SŠ (SŠ Centrum odborné přípravy technickohospodářské Praha 9).


První ročník Dětské univerzity se koná pod záštitou rektora ČVUT prof. Petra Konvalinky