Vladimir Putin oznámil, že si Rusko letos pořídí čtyřicet nových mezikontinentálních balistických raket, které jsou schopny překonat i nejvyspělejší protiraketové systémy. Na zahájení výstavy v Kubince u Moskvy mluvil i o masivním přezbrojování ruské armády, nových radarech, tancích, samohybných houfnicích. Jeho slova zazněla jen pár dní poté, co Pentagon oznámil rozmístění tanků a těžkých zbraní pro 5000 vojáků v pobaltských zemích. Odpovídá to logice uvažování současného ruského vedení, které ochotu Američanů bránit spojence proti případné agresi považuje za útok proti vlastním zájmům. Putinovy výhrůžky balistickými střelami potvrzují, že vztahy mezi Ruskem a Západem jsou na nejnižším bodě od konce studené války.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru