Větší využití tradiční čínské medicíny pro české pacienty a kvalitní české léky a lázeňská léčba pro čínské pacienty, to jsou jedny z nejviditelnějších projevů prohlubující se spolupráce Česka a Číny ve zdravotnictví. O konkrétních projektech jednají v úterý na historicky prvním zdravotnickém summitu v Praze zástupci Číny s ministry zdravotnictví 16 zemí střední a východní Evropy.

Česko na setkání reprezentuje ministr Svatopluk Němeček, který ocenil, že řada českých pacientů už má dobré zkušenosti s odborně poskytovanou péčí v rámci čínské medicíny. "Proto je mi ctí oznámit, že zítra v Hradci Králové bude otevřena první klinika čínské medicíny v českých zemích. Jsme připraveni sdílet naše zkušenosti nejen s fungováním kliniky, ale také s jejím přijetím českými pacienty," dodal. 

Ředitel královéhradecké nemocnice profesor Roman Prymula upřesnil, že nyní otevřou vědecké centrum, do tří let by měla být vybudována klinika. V mezidobí budou vznikat ambulance otevřené veřejnosti. "Ve vědeckém centru chceme zkoušet, jaký je rozdíl mezi metodami tradiční čínské medicíny a metodami západními, zejména u roztroušené sklerózy, a chceme pozorovat vliv u onkologických onemocnění, to znamená minimalizovat nepříznivé dopady onkologické léčby," shrnul.

Němeček povede v úterý v rámci summitu bilaterální jednání s resortními kolegy a s generální ředitelkou Světové zdravotnické organizace Margaret Chanovou, ve středu také s čínskou ministryní zdravotnictví Li Bin.

Během summitu byla podepsána deklarace o spolupráci ve zdravotnictví mezi Čínou a střední a východní Evropou. Deklarace vyzdvihuje přínos integrace západní a tradiční čínské medicíny a počítá se stážemi zdravotníků k předávání zkušeností. Častější a užší by také měly být kontakty mezi zdravotnickými zařízeními v Číně a ve střední a východní Evropě a komunikace Číny se Světovou zdravotnickou organizací.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Zdravotní systémy našich zemí jsou velmi odlišné, jako ministři zdravotnictví však chceme poskytnout našim občanům tu nejlepší péči. V globálním světě toho nemůžeme dosáhnout osamoceni, proto apeluji na vzájemnou spolupráci. Deklarace položí základ všestranně přínosné spolupráci, ve které se od sebe můžeme mnoho naučit," řekl při zahájení summitu ministr zdravotnictví ČR Svatopluk Němeček.

Připomněl, že země čelí hrozbám kvůli stárnutí populace, ale i šíření přenosných onemocnění v důsledku globalizace, jako byla nedávná epidemie eboly v západní Africe. "Odhalila zranitelnost nás všech a připomněla, že v dnešní době je víc než nutné, aby všechny státy respektovaly společná pravidla," dodal. Spolupráce by měla být podle něho založena nejen na společných hrozbách, ale i na poskytování té nejlepší péče. 

Dohodu o spolupráci v medicínské a lázeňské turistice podepsal Němeček loni v říjnu během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny. Podepsal také memorandum o strategické spolupráci zdravotních systémů obou zemí a dohodu o čínské podpoře projektu kliniky tradiční čínské medicíny v Česku.

Podle předsedy správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny a hejtmana kraje Vysočina Jiřího Běhounka by akupunktura a další metody čínské medicíny mohly být přínosem hlavně u nemocí psychosomatických, kde je silný vliv psychiky, jako průduškové astma, žaludeční vředy či ekzémy.