T-Mobile odzkoušel provoz 400G sítě

Společnosti Alcatel-Lucent a T-Mobile úspěšně dokončily zkušební přenos dat rychlostí 400 Gb/s na stávající síti, to otevírá cestu novým vysokorychlostním ultra-širokopásmovým službám. T-Mobile rozšiřuje mobilní širokopásmové služby napříč Českou republikou a očekává, že do konce letošního roku budou jeho 3G a LTE sítě pokrývat 97 % obyvatel. Zkušební provoz byl realizován v rámci stávající síťové infrastruktury T-Mobile na trase o délce 320 km s pomocí optické technologie 400G společnosti Alcatel-Lucent využívající hustý vlnový multiplex (DWDM).

Na internet věcí cílí také České Radiokomunikace

České Radiokomunikace (ČRa) spustily v pilotním provozu bezdrátovou technologii pro internet věcí. Ta spočívá ve využití speciálního datového protokolu umožňujícího efektivní a bezpečnou obousměrnou komunikaci čidel a senzorů pro nejrůznější použití, např. pro chytrou domácnost, chytré město, chytré měření, chytrou výrobu, apod. Testovaná technologie vychází ze standardu LoRa, která se vyznačuje vysokým dosahem, nízkou spotřebou a nízkými provozními náklady. Podle odhadů odborníků bude v roce 2020 k internetu celosvětově připojeno do internetu věcí na pár set miliard zařízení, což představuje desítky zařízení připadajících na jednoho obyvatele naší planety.

Java je dvacetiletá

Společnost Oracle, uživatelé a celosvětová komunita vývojářů, slaví dvacet let platformy Java. Od uvedení v roce 1995 ji volilo stále více vývojářů až po současných devět milionů. Java je dnes obsažena v sedmi miliardách zařízení, během své historie byla použita v 10 miliardách chytrých karet (Java Cards). Vývojáři v podnicích dnes mají k dispozici 30 navzájem kompatibilních implementací prostředí Java EE 6 a Java EE 7 od celkem 12 dodavatelů.

V současnosti jsou dvěma hlavními verzemi platformy Java 7 a Java 8. Verze Java 9 je plánována na rok 2016. Na vývoji se nedílným způsobem podílí komunita v rámci procesu Java Community Process (JCP), který funguje velmi otevřeným způsobem. Významný je podíl komunity také na OpenJDK (Open Java Development Kit), což je open source implementace Java SE (Java Platform, Standard Edition).

Dimension Data spouští akademii

Společnost Dimension Data zahájila v květnu sérii vzdělávacích seminářů, které propojí obchodní potřeby firem s konkrétními řešeními současného IT, jako jsou virtualizace, datová centra, zabezpečení přístupu, cloudové služby nebo zálohování a obnova dat.

Z hlediska odbornosti jsou k dispozici přednášky jak obchodně-manažerského charakteru, které seznámí s aktuálními trendy a možnostmi řešení jednotlivých problematik, tak odborného zaměření obsahující konkrétní možnosti a rady pro konfigurace jednotlivých produktů. Například červnový seminář je zaměřen na Hlasové technologie-biometrie, rozpoznání hlasu a virtuální asistentka, který bude zaměřen na zefektivnění zákaznické péče, zvýšení bezpečnosti přístupu, ale i podporu prodeje a marketingu. Přednášky jsou po registraci zdarma, informace najdete na www.ddakademie.cz.

Miroslav Tyburec řídí více než 40 států

- Generální ředitel OKI Systems pro Českou republiku a Slovensko Miroslav Tyburec se nově stal také regionálním viceprezidentem pro východní region OKI Europe, který se skládá z více než 40 zemí. Stává se tak v rámci konsolidace regionální struktury OKI Europe, kde se devět nadnárodních oblastí v rámci regionu EMEA sloučí do čtyř nových.

V OKI působí od roku 1995 pracuje, nejprve jako finanční ředitel, později jako obchodní a marketingový ředitel.

Související