Brit Gordon Benson si na pláži Kaspického moře běží pro zlatou medaili v triatlonu. Ale medaili oslavil jistě i ázerbájdžánský prezident Ilhan Alijev. Každá reportáž z monstrózních Evropských her v Baku totiž posiluje pozitivní obraz o jeho zemi a režimu. Což není to samé. Ázerbájdžán je krásná země. Autoritativní Alijevův režim už méně. Amnesty International nebo Human Rights Watch obviňují prezidenta, že si takto skrze sport kupuje lepší image, než si zaslouží. Sportovce to samozřejmě příliš nezajímá. Jednou závodí v Pekingu, podruhé v Soči a nyní třeba v Baku. A je to pochopitelné − na boj o medaile se připravují roky. Mělo by to ale zajímat ty, kteří o místech konání sportovních svátků rozhodují. Pak by jen těžko Alijev na pořadatelství dosáhl.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru