Jižní Korea v neděli nahlásila sedm nových případů nakažení nebezpečným koronavirem MERS. Celkem se v zemi nakazilo již 145 osob a podle nedělní zprávy ministerstva zdravotnictví zemřel 15. pacient. Mezi mrtvými jsou převážně starší pacienti nebo ti, kteří již před nákazou měli jiné vážné zdravotní problémy.

Na Slovensku se nyní objevilo podezření na onemocnění MERS. Příznaky nemoci se projevily u 38letého Jihokorejce. Lékaři poslali vzorky na testy do laboratoře v Praze. Výsledky by měly být známy v průběhu neděle. 

Tým odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO) v sobotu uvedl, že nákaza MERS v zemi je rozsáhlá a složitá a WHO očekává zvyšování počtu nemocných.

Jižní Korea má největší počet případů infekce MERS mimo oblast Blízkého východu, kde se choroba v roce 2012 objevila poprvé. Do země nákazu zavlekl jeden z místních podnikatelů, který se počátkem května vrátil ze zemí Blízkého východu a poté navštívil několik nemocnic, aniž se vědělo, že má MERS. Lékařům trvalo několik dní, než se jim u něj podařilo určit správnou diagnózu. 

Prestižní soulská klinika Samsung uzavřela v neděli většinu svých oddělení a ponechala provozu jenom pohotovost. Vztahuje se k ní více než 70 z případů nákazy. Jedním z nakažených je tamní sanitář, který pracoval s pacienty několik dní, než se u něj projevily symptomy, a přišel do styku až s 200 lidmi.

"Omlouváme se, že jsme způsobili obavy, že je klinika Samsung ohniskem šíření MERS. Je to zcela naše odpovědnost a selhání, protože jsme správně nezajistili režim pracovníků pohotovosti," řekl v neděli ředitel nemocnice Song Če-hun.

Sanitář se podle všeho nakazil od osoby, která čekala na přijetí tři dny v různých sekcích pohotovosti, jimiž za tu dobu prošlo 900 pacientů a členů personálu kliniky.

Infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome) způsobuje koronavirus z téhož kmene, jako je virus zodpovědný za onemocnění SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), jež v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. Úmrtnost na MERS je podle WHO podstatně větší, tento virus se ale šíří pomaleji než SARS.