Představenstvu a dozorčí radě energetické společnosti ČEZ nebudou vyplaceny odměny z loňského zisku, rozhodla o tom páteční valná hromada společnosti.

Návrh na nevyplacení odměn podalo ministerstvo financí, přes něž vlastní majoritní, asi 70procentní, podíl ve společnosti český stát. Tantiémy vedení firmy nedostane poprvé od roku 2001, kdy ČEZ začal vyplácet dividendy akcionářům. 

Od roku 2010 bylo každoročně mezi představenstvo a dozorčí radu rozděleno 25,5 milionu korun. Stejnou částku navrhlo představenstvo k odsouhlasení i tentokrát, návrh však akcionáři zamítli. 

Nevyplacení tantiém neznamená, že by vedení firmy přišlo o všechny benefity. Například členové představenstva mohou stále využít motivační program na nákup akcií společnosti, který na konci května využil finanční ředitel společnosti Martin Novák. Novák koupil 25. května 100 tisíc akcií firmy za 56,4 milionu korun, aby následně většinu těchto akcií prodal s hrubým ziskem 6,9 milionu korun.

Akcionáři dostanou dividendu

Valná hromada ČEZ v pátek rozhodla, že společnost vyplatí svým akcionářům stejnou dividendu jako v minulých dvou letech, 40 korun za akcii před zdaněním.

Firma celkem na dividendách z loňského zisku vyplatí zhruba 21,5 miliardy korun, což činí 73 procent z očištěného čistého zisku skupiny za rok 2014. Český stát jako většinový akcionář získá asi 15 miliard korun.

Změny v dozorových orgánech

Zástupci ministerstva financí (MF) Jan Sixta a Petr Blažek vystřídali v dozorčí radě ČEZ Jiřího Borovce, který na začátku měsíce skončil jako první náměstek na ministerstvu obrany, a Lubomíra Charváta, který mimo jiné spoluvytvářel energetický program hnutí ANO před minulými parlamentními volbami. 

Dozorčí rada ČEZ má 12 členů. Stát má osm členů. Zbytek jsou zástupci zaměstnanců. Borovec rezignoval na místo v radě již ve čtvrtek, Charváta odvolala valná hromada. První náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht, o jehož odchodu z rady se také spekulovalo, v dozorovém orgánu zůstal.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Sixta od května působil jako státní tajemník na ministerstvu financí. Blažek působí i v dozorčích radách řady dalších státních podniků, například v Českém Aeroholdingu, státním správci ropovodů MERO a v pojišťovací společnosti EGAP.

K personálním změnám došlo také v dalším dozorovém orgánu společnosti, pětičlenném výboru pro audit. Nově do něj byli zvoleni někdejší ministr školství a financí Ivan Pilip a finanční poradce Jan Vaněček. Nahradí Alenu Kochovou a Jána Dzvoníka. Akcionáři také již schválili účetní závěrku ČEZ za rok 2014.

ČEZ vyčlenil hnědouhelnou elektrárnu Tisová a teplárnu Vítkovice

Valná hromada též v pátek vyčlenila hnědouhelnou elektrárnu Tisová a teplárnu Vítkovice do nových dceřiných firem.

V případě Vítkovic jde o restrukturalizaci, tedy spojení částí, které jsou nyní v několika různých firmách. V případě Tisové jde o to, abychom v budoucnu měli možnost volby, jak s touto elektrárnou v budoucnu naložíme," řekl již dříve mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Elektrárna Tisová je nejzápadněji situovaným energetickým zdrojem ČEZ v ČR a patří k nejstarším hnědouhelným elektrárnám v zemi. Je zásobována uhlím z nedalekých lomů společnosti Sokolovská uhelná. ČEZ hodlá investovat do její modernizace a ekologizace.

Druhý vyčleněných projektů, teplárna v ostravských Vítkovicích, bude podle ČEZ v brzké době též vyžadovat významné investice do ekologie, jinak ji nebude možné po roce 2019 dále provozovat. Tyto investice by však podle společnosti za současných tržních podmínek nebyly návratné. V nadcházejících čtyřech letech by měl plánovaný investiční projekt přinést úsporu více než 100 milionů korun.

ČEZ je největší česká energetická firma. Skupině loni klesl meziročně zisk o 36 procent na 22,4 miliardy korun. Samotný ČEZ, a.s., z jehož zisku je vyplácena dividenda, pak snížil zisk asi o pětinu na 20,9 miliardy korun. Zbylý vyplacený podíl tvoří část nerozděleného zisku z minulých let.