Počet obyvatel Česka v letošním prvním čtvrtletí klesl o 500, na konci března tak v republice žilo 10 537 800 lidí. Důvodem byl přirozený úbytek, více lidí zemřelo, než se narodilo. Úbytek obyvatel nezastavila ani migrace. Do země se sice přistěhovalo více lidí, než se odstěhovalo, celkový výsledek ale nedorovnal pokles obyvatel přirozeným způsobem. Vyplynulo to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V prvních třech měsících roku přišlo v ČR na svět 26 300 dětí, tedy stejně jako před rokem. Podle statistiků meziročně mírně přibylo dětí narozených mimo manželství. Naopak vdané matky přivedly na svět o něco méně dětí. Z hlediska věku rodiček se nejvíce dětí narodilo třicetiletým ženám.

Počet zemřelých se meziročně zvýšil o 4500 na 31 200. Loni byl ale počet zemřelých výjimečně nízký, upozornili v této souvislosti statistici.

Zahraničním stěhováním se počet obyvatel Česka zvýšil o 4500, proti loňskému prvnímu čtvrtletí je to ale o 2900 méně. Do Česka se přistěhovalo ze zahraničí od ledna do konce března 10 800 lidí, přičemž mezi nimi převažovali Slováci, Ukrajinci a Rusové. Naopak 6300 lidí ze země odešlo, nejčastěji to byli Češi, Ukrajinci, Rusové a Vietnamci.

Ve srovnání s loňským rokem se snížil i počet uzavřených a rozpadlých manželství, ubylo i potratů.

Do manželství v prvních třech měsících roku vstoupilo 3300 párů, o 600 méně než ve stejném loňském období. Soudy současně ale 6000 manželství rozvedly, před rokem se oficiálně rozpadlo o 700 manželství více. Počet potratů byl podle zatím neúplných údajů o 900 nižší než před rokem, zaregistrováno jich bylo 9000.

Související