Evropská komise zahájila antimonopolní vyšetřování praktik amerického internetového obchodu Amazon při prodeji elektronických knih. Vyšetřování se zaměří zejména na smlouvy s vydavateli knih. Dohody podle komise požadují, aby vydavatelé firmu informovali o podmínkách, které nabízejí jejím konkurentům. Zajišťují rovněž, že Amazon získá minimálně tak dobré podmínky jako oni.

Komise se obává, že takovéto smlouvy mohou omezovat konkurenční boj v oblasti prodeje elektronických knih a porušovat antimonopolní pravidla Evropské unie, zakazující zneužívání dominantní pozice na trhu. "Naše vyšetřování ukáže, zda jsou tyto obavy oprávněné," uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Popularita elektronických knih v posledních letech prudce stoupla a Amazon je v současnosti jejich největším prodejcem v Evropě.

Amazon vyjádřil přesvědčení, že jeho dohody s vydavateli odpovídají pravidlům a jsou v zájmu čtenářů. Dodal, že o tom hodlá přesvědčit rovněž Evropskou komisi, se kterou plně spolupracuje.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru