Miliardového tendru na nové vrtulníky pro českou armádu by se mohla zúčastnit korejská firma. Po setkání se zástupci Jižní Koreje to médiím ve čtvrtek řekl náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta. Kromě nákupu helikoptér se jednalo o dalších možnostech spolupráce na výrobě vojenské techniky. Plán nakoupit nové víceúčelové vrtulníky oznámil letos v březnu ministr obrany Martin Stropnický. Dodávky strojů by měly začít v roce 2017.

"Korejci teď vyvinuli nový vrtulník Surion. Existuje možnost, že by se zúčastnili výběrového řízení na multifunkční vrtulníky, které bude armáda nakupovat teď v dohledné době," řekl Kuchta. Druhou variantou podle něj je, že by se Korejci zapojili do tendru na nové dopravní vrtulníky. Stroje Surion vyrábí společnost Korean Airspace Industries. 

Mluvčí ministerstva obrany Petr Medek na dotaz médií uvedl, že podmínky pro dodavatele nových vrtulníků úřad upřesní až při vypsání výběrového řízení příští rok. "Nic není rozhodnuté, bude to otevřené výběrové řízení a šanci bude mít každý, kdo splní nároky armády," uvedl.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Češi a Korejci se chystají spolupracovat i v dalších oblastech vojenské výroby. "V prvním kroku by šlo o výrobu návěsů pro těžkou techniku, tanků, výrobu munice a střeliva, ale i o letecký průmysl," upřesnil Kuchta. Pro Česko jsou zajímavé hlavně moderní technologie, které by Korejci přivezli do českých státních podniků. To je podle Kuchty hlavní výhoda vzájemné spolupráce. "Oni by nám poskytli know-how a tím, že jsou tak vzdálení, by se jim nevyplatilo sem výrobky vozit. Ty by se prostě montovaly tady," podotkl. Konkrétní obrysy zatím dostává zakázka na výrobu munice. Kuchta ale odmítl sdělit detaily. 

Česko-korejské vztahy jsou podle náměstka na výborné úrovni. "Považují nás za přirozeného partnera v Evropě. Česká republika je pro ně srdeční záležitostí, milují Prahu, znají naši kulturu, hudbu," vypočítal Kuchta.

Jednání zástupců českého a korejského ministerstva obrany se odehrálo při příležitosti zahájení mezinárodní letecké výstavy European Festival of Aviation Prague 2015, která bude na letišti v Praze-Kbelích pokračovat do soboty 13. června.

Související