Bilance pondělního lodního neštěstí na jihočínské řece Jang-c-ťiang překročila 400 obětí. Doposud bylo nalezeno 431 mrtvých těl. Jen 14 lidí se zachránilo, mezi nimi i kapitán plavidla, a 11 se pohřešuje. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na čínské úřady.

Většinu těl obětí našli záchranáři nejnovějšího neštěstí poté, co se jim s pomocí jeřábu podařilo plavidlo obrácené dnem vzhůru v pátek narovnat a po odčerpání vody z kajut vytáhnout z řeky. Záchranné týmy rozšířily pátrání na řece o tisíc kilometrů po proudu a prohledávají ji až po Šanghaj.

Výletní loď Eastern Star plula po řece z východočínského Nankingu do středočínského Čchung-čchingu. Potopila se během silné bouře v pondělí kolem půl desáté večer místního času nedaleko města Wu-chan v provincii Chu-pej. Její ztroskotání je nejhorším lodním neštěstím v Číně od roku 1948, kdy se potopilo u Šanghaje plavidlo SS Kiangya. Zahynulo tehdy 2750 až 4000 lidí, napsala agentura AP.

Na palubě lodi bylo 456 lidí. Většina pasažérů byli lidé od 60 do 80 let, našlo se ale i tělo tříletého děvčátka. Policie nyní oběti identifikuje pomocí DNA; jak dlouho to potrvá, není známo.

V neděli je to sedm dní od chvíle, kdy šla loď ke dnu, a podle čínské tradice to znamená příležitost k truchlení za mrtvé. Státní televize ukázala záchranáře i vládní činitele, jak stojí na plavidle naproti ztroskotané výletní lodi se skloněnými hlavami.

Více než 1400 příbuzných obětí se shromáždilo ve městě Ťien-li a úřady je v sobotu večer v autobusech odvážely k řece, kde truchlící pálili kadidlo a házeli do vody květiny na památku svých blízkých.

Podle kapitána a hlavního inženýra šlo plavidlo ke dnu během jedné či dvou minut poté, co ho údajně zasáhlo tornádo. Posádka nevyslala nouzové volání; neštěstí ohlásilo až sedm přeživších z lodi, kteří po jejím potopení doplavali na břeh.

Kapitán a hlavní inženýr byli vzati do vazby. Příbuzní cestujících si stěžují, že jim úřady neposkytují dost informací. Žádají také vyšetření případné lidské chyby.