Ekonomický výkon londýnské finanční čtvrti vzroste v příštím desetiletí o více než třetinu a počet zaměstnanců o deset procent. Podle studie zadané společností City of London Corporation, která propaguje Londýn jako finanční centrum, se ale nesmí naplnit některé hrozby, jako je odchod Británie z Evropské unie.

Studie uvádí, že ekonomický výkon City of London loni činil 45 miliard liber (1,7 bilionu korun). V příštích deseti letech se má zvýšit o dalších 16 miliard liber. Tento růst by měl pomoci vytvořit ve finančním centru 39 tisíc nových pracovních míst. Loni bylo v City zaměstnáno 397 tisíc lidí. Růst City by pak měl přispět ke vzniku 145 tisíc nových pracovních míst v celém Londýně.

Existuje však několik rizik, která by mohla zabránit dosažení tohoto růstu. Jedním z nich je možný odchod Británie z Evropské unie. Premiér David Cameron slíbil znovu projednat spojení Británie s Evropskou unií a do konce roku 2017 vyhlásit referendum o členství Británie v EU. Dalšími hrozbami jsou nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců, nedostupné bydlení a omezené kapacity v letecké dopravě.

Podle konzervativce Marka Garniera, bývalého člena finančního výboru parlamentu, je pro místní finanční sektor velmi důležité, aby Británie v EU zůstala. "Británie a City of London nejsou jen uznávanou destinací, jsou bránou k jednotnému trhu v Evropě. Je důležité, abychom udrželi naši pozici v Evropě a stali se vlivným členem," prohlásil.

Výhled růstu pracovních míst pro City přitom přichází v době, kdy investiční banky po celé Evropě propouštějí tisíce zaměstnanců. Důvodem jsou restrukturalizace, jejichž cílem je splnit přísnější podmínky regulátorů. Stahují se také z některých aktivit, které jim neposkytují odpovídající výnosy.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru