Pražské Studio Hrdinů uvede 11. června ve Vídni premiéru inscenace Kauza Schwejk v adaptaci a režii Dušana Davida Pařízka. Ten rovněž navrhl scénu. Projekt je koprodukcí pražského divadla s prestižní vídeňskou přehlídkou Wiener Festwochen a německým divadlem Theater Bremen.

"Chystaná inscenace je první produkcí ze čtyřdílného autorského cyklu o Švejkovi, který nabídne různé úhly pohledu," řekl na pondělní tiskové konferenci v Praze Pařízek.

Autor představení pravidelně spolupracuje s předními německými, rakouskými a švýcarskými scénami. S mezinárodním souborem nyní zpracovává nejznámější román Jaroslava Haška o "dobrém vojákovi" a ve stylizovaném soudním přelíčení se zabývá vzájemnými výčitkami, vysvětlováním a obhajováním války, kterou údajně nikdo nechtěl.

"Přivítal jsem možnost vrátit se do Prahy s projektem, který jsme připravovali už v Divadle Komedie v letech 2008/2009, ale k jehož realizaci vinou nedostatku financí nedošlo," vysvětlil Pařízek. Na tragické souvislosti tématu spojeného se vznikem první světové války lze podle něj nahlédnout i osvěžujícím způsobem. Podstatnější podle něj je, co si jednotlivé národy myslí a proč se například Maďaři a Češi nesnášejí.

Inscenace Kauza Schwejk si podle inscenátorů klade za cíl vyložit Haškův odkaz doslova, jako výzvu vytvořit psychologickou studii nadčasových fenoménů xenofobie, národního šovinismu i parazitování. Haškem načrtnuté národní postoje a vlastnosti budou v rámci inscenace během soudního přelíčení reprezentovány představiteli Německa, Rakouska a Česka.

Inscenace bude premiérově uvedena v rámci Wiener Festwochen 11. června a v dalších dnech ve Vídni třikrát reprízována. V listopadu se objeví v Brémách a pak bude mít českou premiéru ve Studiu Hrdinů, kdy se ovšem podstatně promění. Spolu s kolegy z Rakouska a Německa si v ní zahrají Jiří Černý, Vladimír Javorský a Ivana Uhlířová.

Příští sezona ve Studiu Hrdinů nabídne divákům také islandsko-český koprodukční projekt Shugga Baldur v režii Kamily Polívkové. Půjde o monodrama, ve kterém adaptace románu islandského umělce Sjóna propojí několik uměleckých oborů a zároveň pronikne do problematiky integrace lidí postižených Downovým syndromem.

Dalším projektem bude autorská interpretace Rilkeho Zápisků Malta Lauridse Brigga v režii studentů DAMU Adama Svozila a Kristýny Kosové. Na jevišti se objeví také zásadní román Ladislava Fukse Pan Theodor Mundstock v osobním pojetí režiséra Miloše Horanského s Karlem Dobrým v titulní roli.