Českou technologii na recyklaci použitého fritovacího oleje využijí v Číně. Pilotní česko-čínská továrna se už začala stavět v průmyslové zóně města Su-čou, do provozu by měla být spuštěna v letošním roce. V pondělí to zveřejnili zástupci Vysokého učení technického, kde byla technologie vyvinuta, a společnosti Nafigate Corporation, která se na projektu v Číně podílí.

Továrnu staví společnost Suzhou Hydal Biotech, která je společným podnikem čínského Suzhou Cleanet a české firmy Nafigate Corporation. "V Číně je největší nadbytek levné vstupní suroviny, tedy fritovacího oleje," uvedla marketingová ředitelka Nafigate Corporation Lenka Mynářová.

Čína je podle ní velice specifický trh, což se týká i kulturních bariér. "Vyjednat cokoliv je poměrně složité, jsou připraveny výrobní prostory, ukončeny schvalovací procedury, nakupuje se vybavení, které se bude kompletovat," uvedla Mynářová.

Továrna bude postavena za zhruba 100 milionů Kč. Další se začne stavět v příštím roce za sedminásobek. Investor si vybírá z 12 míst, podle Mynářové je ale favoritem znovu město Su-čou, které má přes deset milionů obyvatel a navazuje na Šanghaj.

Podle Mynářové bude počet zaměstnanců v továrně minimální, protože rostoucí cena práce v Číně ohrožuje ziskovost. Česká firma si ponechá know-how. "Unikátní know-how je nepřenositelné," uvedla Mynářová. Podle ní projekt díky své výjimečnosti v budoucnu "destruuje světový trh s biopolymery".

Z použitého oleje bude možné vyrábět biopolymer a z něj bioplastové obaly, které se samy postupem času rozpadnou a nebudou zatěžovat životní prostředí. Česká technologie Hydal, kterou vyvinul tým vědců Ivany Márové z Vysokého učení technického (VUT) v Brně, má oproti svým konkurentům výhodu v tom, že kromě použitého oleje nespotřebovává jiné suroviny, například kukuřici nebo cukr. Jiné bioplasty se vyrábí výhradně z potravin.

Škola na projekt prodala licenci a nyní chystá nové. "Zkoušíme jiné lehké odpady, podali jsme patent na využití kávové sedliny, pokoušíme se také využít dřevěné piliny," uvedla Márová.

Nafigate Corporation propojuje experty z oblasti vědy a buduje globální centrum excelence, jehož cílem je transfer hi-tech produktů a inovativních technologií. Kromě biotechnologie přináší na čínský trh projekty zaměřené na vývoj nové energeticky úsporné generace nanovlákenných membrán pro technologie čištění vody, textilní průmysl či baterie. Společnost také provozuje globální portál o nanovláknech.