Aukční sezona pokračuje dalším nabitým víkendem, pak se tempo zklidní. Draží se české, evropské a asijské umění.

Knihomilové se sešli už v pátek večer na aukci Antikvariátu Prošek. Čekalo na ně samizdatové portfolio prací, které připravili přátelé Bohumilu Hrabalovi k sedmdesátinám, nebo Reynkova sbírka Rybí šupiny s ilustracemi Josefa Čapka. A také první vydání Haškova Švejka (1921) v šesti sešitech s ilustracemi Josefa Lady. Je to ten Švejk, kterého tenkrát autor s Frantou Sauerem roznášeli po hospodách a po kamarádech. Vyvolávací cena byla 18 tisíc korun.

V aukci Galerie Art Praha se bude v sobotu bojovat hlavně o čtveřici děl české meziválečné avantgardy. Obraz Antonína Procházky Čaj s citronem (Zátiší s citrony) z roku 1924 pochází ze známé sbírky Jaroslava Borovičky, restituované z Národní galerie. Bude se vyvolávat za 2,8 milionu korun.

Na 780 tisících začne dražba Krajiny s viaduktem Františka Foltýna z 20. let a vyvolávací cena obrazu Jana Zrzavého Pobřeží se sedmi kameny a dvěma loďkami je 750 tisíc korun. Raný obraz Jiřího Karse Zahrada (Mallorca) z roku 1910 byl vystaven v Židovském muzeu v Praze.

Minimálně sedm a půl milionu si musí připravit ten, kdo zatouží po obrazu Jindřicha Štyrského Bez názvu (Déšť) z roku 1927, který je nejdražší položkou nedělní aukce síně European Arts. K hodnotným dílům meziválečné české moderny patří Zátiší s pohárem a gramofonovými deskami Emila Filly z roku 1931. Jeho vyvolávací cena je 1,1 milionu korun.

Obraz Václava Špály Vltava u Ouholic (1922) patřil postupně sběratelům Václavu Nebeskému, Hugo Feiglovi a Františku Fabingerovi. S vyvolávací cenou 3,9 mi­lionu korun jde do aukce plátno Otakara Kubína Umírající mládenec (1921). Z děl světového umění v aukci si zaslouží zvláštní zmínku obraz francouzského malíře Francise Picabii Rybáři, Moret na břehu Loing z roku 1908. Dražba začne na ceně 3,5 milionu korun.

Aukce síně Arcimboldo bývají místem soubojů mezi čínskými dražiteli v sále i na telefonu. Artefakty totiž pocházejí z důvěryhodných českých zdrojů, od diplomatů a expertů, kteří působili v Číně v 50. a 60. letech. Kupci se tak nemusejí obávat falz.

Nyní se bude hledat nový majitel pro sedm děl mistra tušové malby Čchi Paj-š', jehož obraz Šest krevet, prodaný loni za 11,5 milionu korun, je nejdražším čínským dílem na českém trhu. Dražit se bude i vzácná japonská slonovinová socha okimono a čínská nefritová nádoba na štětce s vyvolávací cenou milion korun.

Související