Ministrem zahraničí v nové finské vládě bude euroskeptik a populista Timo Soini, lídr nacionalistické Strany Finů. Informují o tom zahraniční média. Dvaapadesátiletý Soini je znám jako kritik záchranných opatření, jimiž v době krize Evropská unie pomáhala zemím na pokraji bankrotu.

Tento měsíc se nechal Soini slyšet, že by dávalo smysl, aby hluboce zadlužené Řecko odešlo z eurozóny. Ve středu ale podle agentury Reuters zvolil smířlivější tón.

"Finsko je aktivním, pragmatickým členem EU orientovaným na výsledky. Budeme hledat způsob, jak zkombinovat národní a společné evropské zájmy," řekl. Od nové finské vlády se podle něho dá očekávat "konstruktivní kritika".

Dosavadní proevropský šéf diplomacie Alexander Stubb se stane ministrem financí. Čeká ho ale těžký úkol, jakým je realizace úsporných opatření v řádu miliard eur. Tímto způsobem chce Finsko, jehož hospodářství se potýká s vleklými problémy, omezit narůstání veřejného dluhu.

Očekává se, že nová koaliční vláda bude jmenována v pátek. Tvoří ji Finský střed budoucího premiéra Juhy Sipiläho, Strana Finů (dříve Praví Finové) a Stubbova Národní koaliční strana.

Související