Město Karlovy Vary požádá o prohlášení hotelu Thermal kulturní památkou. Zařazení na seznam památkově chráněných objektů má podle radních omezit možné necitlivé stavební zásahy či zabránit demolici hotelu nebo jeho části, řekl dnes novinářům náměstek primátora Karlových Varů Jiří Klsák (KOA). Podle krajských památkářů má hotel hodnotu především ve své ojedinělosti.

"Bazén, který je součástí komplexu Thermalu, by měl být prodán do soukromých rukou a hrozí, že by zde nový majitel chtěl stavět komplex, který není pro Karlovy Vary v těchto místech žádoucí. Jednou z možností, jak tento proces zastavit, tedy jak zabránit zbourání bazénu a postavení něčeho jiného, je prohlášení celého komplexu za památku," uvedl Klsák.

Hotel Thermal je v majetku českého státu. I když se objevily i úvahy o prodeji celého hotelu, ministerstvo financí chce zatím prodat venkovní termální bazén. Pro hotel je ztrátový. Navíc rekonstrukce zastaralé technologie by stála desítky milionů korun. Zájemci o koupi bazénu mohou své nabídky předkládat do konce května.

Podle mluvčí ministerstva kultury Simony Cigánkové ministerstvo doposud neobdrželo ani odborné vyjádření příslušného Národního památkového ústavu v Lokti. "Po obdržení tohoto vyjádření, na základě jeho kladných či negativních závěrů, bude řízení buď zahájeno, nebo nezahájeno. V případě, že řízení zahájeno bude, nelze vyloučit, že areál hotelu Thermal za kulturní památku prohlášen bude, ale rovněž nelze vyloučit, že za kulturní památku prohlášen nebude," řekla dnes Cigánková ČTK. Není tedy jasné, kdy by mohlo být o žádosti rozhodnuto.

Posudek na Thermal už loketské územní pracoviště zpracovalo na základě návrhu, který podala už před časem soukromá osoba. Stanovisko loketských památkářů je doporučující, řekla dnes ČTK ředitelka Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Lokti Romana Riegerová.

Podle památkářů má Thermal hodnotu hlavně ve své ojedinělosti. "Jde kromě Ještědu asi o nejvýznamnější stavbu ve stylu brutalismu v Česku. Bohužel, pokud se to chtělo chránit, tak se mělo dřív, protože některé interiéry tam už nejsou v takovém stavu, jako byly ještě před asi deseti lety," uvedla Riegerová.

Hotel je už součástí Městské památkové zóny Karlovy Vary, kterou ministerstvo kultury vyhlásilo 10. září 1992. Na nemovitosti v zóně se vztahuje ochrana památkového zákona. Kulturní památka by ale měla ochranu vyšší. Zatímco v zóně se hledí zejména na celkový vzhled, u kulturní památky podléhá ochraně například i interiér.

Thermal každoročně slouží i jako centrum Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Už při jeho stavbě se s umístěním filmového festivalu do hotelu počítalo.

Autory současné podoby hotelu byli Věra a Vladimír Machoninovi. Stále vlastní autorská práva, která do jisté míry omezují zásahy do podoby hotelu, který byl postaven v letech 1967 až 1976. Otevřen byl v roce 1977. Výstavbě hotelu musela tehdy ustoupit celá Chebské ulice s původní zástavbou z 19. století.