Největším hráčským doupětem světa už dávno není americké Las Vegas, ale čínské Macau. V poslední době ale tamní kasina zaznamenala citelný pokles tržeb, za uplynulých jedenáct měsíců o 40 procent. Příčin je víc, vedle hospodářského zpomalení v Číně to byla také kampaň Pekingu, prezidenta Si Ťin-pchinga, proti korupci. Právě Macau totiž sloužilo jako místo, kde nové čínské elity praly své pochybně nabyté peníze. Provozovatelé kasin však evidentně věří, že nic se nejí tak horké, jak se uvaří. Včera bylo v Macau, v komplexu Galaxy, otevřeno nové kasino a nové investice by měly celkově dosáhnout sumy 20 miliard dolarů. Veřejně investoři vysvětlují, že věří, že do Macau začne jezdit čínská střední třída. Soukromě však nejspíše spoléhají na to, že čínská protikorupční kampaň vychladne a v Makau bude opět platit "a přece se točí". Rulety, kola štěstěny a pochybné peníze.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru